Mbreti Charles III shkon në Gjermani në udhëtimin e parë jashtë shtetit si monark

Mbreti Charles III shkon në Gjermani në udhëtimin e parë jashtë shtetit si monark

Mbreti Charles III dhe Presidenti gjerman

BERLIN - Mbreti Charles III ka mbërritur këtë të mërkurë në Gjermani në vizitën e tij të parë shtetërore jashtë vendit që kur u bë monark britanik. Vizita vjen si pjesë e përpjekjeve për të kthyer ‘pllakën’ e viteve të marrëdhënieve të vështira midis Britanisë dhe Bashkimit Evropian pas dalje nga blloku. Mbreti Charles dhe Camilla mbërritën në aeroportin Berlin-Brandenburg, ku u pritën përgjatë një tapeti të kuq dhe me 21 të shtëna si përshëndetje.

Mbreti Charles III, ishte parashikuar të udhëtonte fillimisht në Francë, por e anuloi atë pjesë të turneut për shkak të trazirave të dhunshme sociale mbi ligjin e ri të pensioneve të Presidentit Emmanuel Macron.

Gjatë vizitës së tij tre-ditore në kryeqytetin e Gjermanisë, Berlin, shtetin lindor të Brandenburgut dhe qytetin port verior të Hamburgut, Charles do të trajtojë çështje me të cilat përballen të dy vendet si qëndrueshmëria dhe kriza e Ukrainës, si dhe do të përkujtojë të kaluarën, sipas Buckingham Palace. .

Presidenti gjerman Frank-Walter Steinmeier do të përshëndet Charles dhe gruan e tij Queen Consort Camilla me nderime ushtarake në pikën më të famshme të Berlinit, Portën e Brandenburgut, një simbol i ndarjes së vendit gjatë Luftës së Ftohtë dhe ribashkimit pasues. Kjo do të ishte mirëpritja e parë ceremoniale e mbajtur atje për një kryetar shteti vizitues. Steinmeier, i cili është gati të organizojë një banket shtetëror të enjten në pallatin presidencial Schloss Bellevue për çiftin mbretëror, tha se ishte një "gjest evropian" i rëndësishëm që Charles kishte zgjedhur Francën dhe Gjermaninë për vizitën e tij të parë shtetërore, madje edhe para kurorëzimit të tij në maj. .

POST BREXIT, RISEQET?

Charles do t'i drejtohet dhomës së ulët të parlamentit gjerman, Bundestagut - të cilit i është drejtuar për herë të fundit në 2020 si Princi i Uellsit - të enjten në Berlin dhe do të takohet me disa nga një milion ukrainas që janë strehuar nga lufta në Gjermani. Më vonë gjatë ditës, ai do të takohet me përfaqësuesit e një njësie të përbashkët ushtarake gjermano-britanike për një demonstrim të automjeteve të tyre amfibe për ndërtimin e urave në Brandenburg. Të premten, ai do të vizitojë një kishë në Hamburg që u shkatërrua nga bombardimet e aleatëve në Luftën e Dytë Botërore dhe do të takojë përfaqësues të firmave që vendosin teknologjinë e gjelbër në port.

Steinmeier tha se i kishte bërë një ftesë Charles, i cili ka udhëtuar në Gjermani më shumë se 40 herë, në funeralin e nënës së tij shtatorin e kaluar. Qeveria britanike, megjithatë, merr vendimet përfundimtare për vizita të tilla shtetërore, të cilat janë pjesë e përdorimit të saj të 'fuqisë së butë' të monarkisë. Si i tillë, udhëtimi ishte një shenjë e qartë e shtytjes së kryeministrit britanik Rishi Sunak për të rivendosur marrëdhëniet me Evropën, tha Anand Menon, drejtor i institutit akademik në Mbretërinë e Bashkuar në një Evropë në ndryshim. Megjithatë, çdo marrëdhënie më e ngrohtë me Evropën e sjellë nga vizita mund të ftohet shpejt nëse ndizen çështje të tjera pas Brexit. Këto përfshijnë nëse përpjekja dështon për të sjellë ripranimin e Britanisë në programin Horizon, programi kryesor i financimit të BE-së për kërkimin dhe inovacionin, me një buxhet prej 95.5 miliardë euro.

Mbretëresha Elizabeth i kishte kërkuar Evropës të ruhej kundër ndarjes në kontinent gjatë vizitës së saj të pestë dhe të fundit shtetërore në Gjermani në vitin 2015, në një kohë kur Britania po kërkonte të rinegocionte pozicionin e saj në BE. Macron ka sugjeruar se vizita e Charles në Francë mund të riplanifikohet për verën.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A merr fund kriza në PD me zgjedhjen e kryetarit të ri më 29 korrik?×

Lajmi i fundit

Arrestimi i Dakos/ Frrok Çupi: Me ato akuza brenda 3 ditëve mund të lirohet, SPAK veproi me emocion! Minxhozi: Standart i dyfishtë i drejtësisë

Arrestimi i Dakos/ Frrok Çupi: Me ato akuza brenda 3 ditëve mund të lirohet, SPAK veproi me emocion! Minxhozi: Standart i dyfishtë i drejtësisë