Mbylli kufiri i BE-së edhe për dy javë për shqiptarët, në listë shtohen edhe Serbia me Malin e Zi, Soreca: Të merret seriozisht situata mbi COVID-in

Ambasadori Soreca kërkoi që situata e krijuar nga COVID-i të merret seriozisht për të parandaluar përhapjen, pasi BE-ja vendosi ndalimin edhe për dy javë për shqiptarët, ndërsa në listë shtoi edhe Malin e Zi dhe Serbinë. Mbyllja e kufijve për shqiptarët, është një vendim që merret bazuar te elementët teknikë tha ai. 

"Hapje apo jo e kufijve. Ky vendim merret bazuar te elementët teknike dhe referuar situatës nga pandemia. Situata në rajon është tejet shqetësuese. Ky vendim erdhi dje edhe për Serbinë e Malin e Zi, problemi është mjaft serioz. Ta marrim seriozisht situatën. Duhet ta kuptojmë që kjo luftë nuk ka marrë fund. BE ka dhënë 280 milionë euro ndihmë për Shqipërinë për të dalë nga kjo situatë. Nëse do të dalim nga kjo situatë atëherë shqiptarët janë të mirëpritur" tha ai.

VIDEO/Deklarata e plotë


Lajmi kryesor:

Ambasadori Soreca: Të votohet marrëveshja e 5 Qershorit është prioritet dhe kushti. Ndryshimet Kushtetuese? S'jane pjesa e rekomandimeve të OSBE-ODHIR-it


/r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Ngec integrimi i Shqipërisë në BE, sipas jush e kujt është përgjegjësia?×

Lajmi i fundit

John

“100 vjet nga udhëtimi i Justin Godart në Shqipëri”, konferenca shkencore e mbajtur sot në Akademinë e Shkencave