Më 1 korrik apo 15 tetor, një ditë para Enver Hoxhës: Kur ka lindur vërtet Sali Berisha, një histori e ish-badigardit të vet dhe çfarë thotë vetë ai

Më 1 korrik apo 15 tetor, një ditë para Enver Hoxhës: Kur ka lindur vërtet Sali Berisha, një histori e ish-badigardit të vet dhe çfarë thotë vetë ai

Sali Berisha

Sali Berisha thotë se ka lindur më 15 tetor dhe pret sot urime. Realisht ai ka lindur më 1 korrik 1944 dhe më pas ai e ka ndryshuar datëlindjen në 15 tetor 1944.

Thuhet se Berisha e ndryshoi datën e lindjes kur ishte komunist i falktë, për ta pasur afër me Enver Hoxhën, i cili e ka më 16 tetor.

Por ish-truproja e tij familjare Izet Haxhia, jep një version krejt tjetër.

Ai rrëfen një histori të çuditshme që nis në vjeshtën e vitit 1943, me strehimin e një partizani të plagosur serbo-boshnjak në kullën e Viçidolit. Që u ndoq me pushkë pasi “fyeu nderin e kullës”, por arriti të shpëtonte.

Një histori që ka qarkulluar nën zë për vite me radhë brenda fisit Berisha dhe që  e detyroi më pas Berishën të shtynte 4 muaj datën e lindjes për ta larguar hijen e atij dyshimi nga vetja, – sipas Izetit.

“Unë e kam dëgjuar me kohë historinë, por thoja me vete është shpifje komunistesh. Në fakt ma ka konfirmuar një i afërm i fisit Berisha, burrë i moçëm që është dhe i afërm i imi.

Në vjeshtën e vitit 1943 një partizan i plagosur serb ishte strehuar për disa muaj në kullën e Berishajve në Viçidol. Lind një afeksion me nënën e Saliut, asokohe vajzë e re, por kjo lidhje diktohet nga Zeqir Halili, xhaxhai i Saliut, që ka qenë një burrë i mençur dhe diskutojnë një darkë me burrat e tjerë të fisit, për ta vrarë partizanin serb që u kishte prekur nderin.

Por Zeqiri shtiu mbi krevatin bosh, sepse serbi ia kishte mbathur pas njoftimit në kohë. Ky partizani serb (serbo-boshnjak) ka qëndruar në muajt shtator-tetor e nëntor në kullën e Berishës në vitin 1943, Saliu është lindur në 1 korrik 1944.

Po ju them dhe këtë: Berisha ka qenë gjithmonë  i kompleksuar nga ngjashmëria e tmerrshme që ka me Radovan Karaxhiçin. Radovani ka lindur në 19 qershor 1945. Babai Vuko Karaxhiç, ka qenë në fillim me çetnikët, dhe në mënyrë të pakuptueshme më vonë kaloi me partizanët”

Vetë Berisha është pyetur nga gazetarët mbi arsyet e ndërrimit të ditëlindjes kur u mbushën formularët e dekriminalizimit.

“Teknikalitet është sepse ka qënë një gabim për arsye tërësisht teknike. Kjo se kur ka ndodhur nuk e mbaj mend, po të hyj për ta gjetur e gjej” – u përgjigj ai./ Gazeta "Tema" 

J.GJ./B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • serbi: 16/10/2021 11:38

  po dihet5 ajo pune qe sht kelysh serbi ky vrases.e tani na hiqet demokrat kur nen rrogoz punon per serbet.duhen zhdukur si familje keta spiune trathtare qe ka duart me gjak shqiptari e kosovaresh

  Përgjigju
 • Turi: 16/10/2021 11:16

  Kte do ta perdorim per filma horror. I tromaksi njerzit

  Përgjigju
 • Iris: 16/10/2021 02:58

  Mendoj qe e ka bere me shume per dashuri te Enverit dhe dashuri te demokracise,se sa per cka supozohet ketu.Pastaj mos harroni tabune e virgjerise ne martese.Shqipot dikur,por dhe sot te vrasin per nje flirt ,qofte dhe i pafajshem,por kur behej fjale per virgjerine,dikur po te mos ishe i virgjer ,ishe i detyruar te martoheshe vetem me te divorcuar dhe te ve',ose me probleme te tjera.E sidomos ne zona te tilla te mbyllura,ose te prapambetura.Keshtu qe mos bini pre i innuendove te tilla te bera nga nje truproje i mbushur me meri ,inate e qejfmbetje ndaj ish idhullit te tij.

  Përgjigju
  • sherlok helm tironsi: 16/10/2021 09:23

   Uaaaa, mi Irisi. Nuk e mban mend ti mi zemra ate tregimin e Agata Kristit, tu kalu Sherlok Holmsi me dr. Uatsonin me tren, shohin nje shpi, atje larg ne maje te kodres, ne mjegull, i thote dr. Uatsoni Sherlok Holmsit, “kushedi se çfare gjerash qe nuk rrefehen me goje behen pas atyre mureve”. Pastaj, mi zemra ime, po mbron nga inuendot mjeshtrin e inuendove me te felliqura qe kemi degjuar keto 30 vjet, dr. Salen, sekretarin e PPSH. Aman Irisiiiii, te keqen zemraaaa, amaaaaan

 • O tej: 16/10/2021 00:12

  Kaq kopil eshte Salibani sa as ditelindjen nuk e di.futi ne b* ato dy gishta.

  Përgjigju
 • O tej: 15/10/2021 19:06

  Medenek thesun e Sheqeres e paska mbush serbi… haha Sali dobici

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A është Shqipëria në rrugën e duhur pas 110 viteve pavarësi?×

Lajmi i fundit

Ukraina: Kievi sërish në errësirë, programet e ndërprerjes për stabilizim nuk funksionojnë

Ukraina: Kievi sërish në errësirë, programet e ndërprerjes për stabilizim nuk funksionojnë