‘Më pak është më shumë’, arti minimalist në sytë tanë

Foto ilustruese

Arti merr gjithmonë formën e syve që e shikojnë. Çdo njeri e konsideron ndryshe të bukurën dhe artistiken.

Më poshtë do të ndjekim disa fotografi përfaqësuese të artit minimalist.

Çfarë është minimalizmi?

Minimimalizmi është një formë e artit abstrakt, i zhvilluar në vitin 1960 në SHBA, ku në qendër të tij qëndron e thjeshta. Arti minimalist mund të shihet edhe si shtrirja e idesë abstraktet, se arti duhet të ketë realitetin e vet dhe mos të imitoi asgjë tjetër. Estetikisht, arti minimalist ofron formën më të “pastruar” të arit.

Në veriun e largët të Suedisë, bora u duk në fillim të këtij viti. Një peizazh i bardhë me ngjyra magjike dhe një person i vetmuar në një shtrat lumi të ngrirë.

Një performancë artistike në qendrën kulturore CaixaForum në Barcelonë, Spanjë.

Dallgët e një pishine, të fotografuara në ishullin Filipine të Mindoro

Një çezmë e vjetër në Egjipt

Shkallë të fotografuara, në Pueblo, Kolorado

J.GJ./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se strukturat shtetërore i kanë kapacitetet për të përballuar stinën e përmbytjeve?×

Lajmi i fundit

John

Putin: Njerëzit e vaksinuar me Sputnik nuk duhet të privohen nga e drejta për të udhëtuar