Media spanjolle: BE po vlerëson të kryejë një mision detar për të eksportuar grurë nga Ukraina

Media spanjolle: BE po vlerëson të kryejë një mision detar për të eksportuar grurë nga Ukraina

1651648517_grure.jpg

Bashkimi Evropian po shqyrton një mision detar për të ndihmuar eksportin e grurit nga Ukraina. Gazeta spanjolle El País argumenton, duke cituar burime në Bruksel, sipas të cilave samiti i BE-së që do të fillojë të hënën do të ngrejë çështjen e rritjes së rrezikut të urisë në vendet që varen nga eksportet bujqësore nga Ukraina. Bashkimi Evropian do të diskutojë gjithashtu mundësinë e nisjes së një misioni detar për të shoqëruar anijet tregtare nga Ukraina përtej Detit të Zi, veçanërisht nga porti i Odessa.


Lajmi kryesor:

Lufta në Ukrainë/ Putin telefonatë me Macron dhe Scholz: Gati për të rifilluar dialogun me Kievin! Ofensivë e re në Kherson


M.Q./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Reforma territoriale, mendoni se ndarja aktuale në 61 bashki është në rregull?×

Lajmi i fundit

Maqedonia e Veriut dërgon në Kuvend propozimin francez, Macron: Vendi ndodhet para një vendimi historik

Maqedonia e Veriut dërgon në Kuvend propozimin francez, Macron: Vendi ndodhet para një vendimi historik