Memaliaj/ Mbyllen guroret e Kalivaçit, nis pyllëzimi! Malaj: E kthejmë në fshat turistik, do mbillen 5 mijë ‘Akacie’

Kalivaçi është shembulli më i qartë sesi dora e njeriut shndërroi në mjedis të dëmtuar një vend me bukuri magjepse, pjesë e listës së 100 fshatrave për zhvillim turistik. Guroret e ligjshme e të paligjshme kanë shfrytëzuar kodrat për 30 vite. 

Bashkia Memaliaj ka marrë iniciative për të pyllëzuar zonën që ka qenë gurore.

Janë 5 mijë fidanë që do të mbillen në territorin e Bashkisë Memaliaj që përbëjnë gati 20 ha për rikuperimin e pyjeve të dëmtuara.

“Bashkia Memaliaj ka ndërmarrë një aksion për reahabilitim e guroreve në Kalivaç duke i sheshuar dhe pyllëzuar, duke i kthyer në gjendjen e mëparshme, pasi firma me apo palicence e kanë shfrytëzuar gjithë fshatin duke shkulur gurë dhe duke krijuar gjendje katastrofë. Në aksion na janë bashkuar banorë të zonës të cilët e kanë shfrytëzuar dhe nuk e kanë rikthyer në gjendjen e mëparshme. Ata na janë bashkuar dhe po punojmë së bashku. Janë 5 mijë rrënjë akacie që do të mbillen në këto zona”, u shpreh Albert Malaj kryebashkiak i Memaliajt .

Kalivaçi i cili shtrihet në brigjet e lumit Vjosa, Park Kombetar, ka resurse natyre qe mund te shfrytëzohen për turizëm.

“Fshati Kalivac është dhe tek projekti i 100 fshatrave dhe nuk mund ta linim në gjendjen që ishte katandisur”, theksoi Malaj.

B.V/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Iris: 14/02/2024 01:13

  /AGRONOM/,kur keni renditur emra arroresh,besoj se jeni nisur me idene e prodhimit qe merret prej tyre,por dhe nga akacia merret prodhim,me saktesisht ekstrakti i tyre perdoret ne industrine e esencave,parfumeve,kozmetikes,sapuneve dhe eshte industri shume fitimprurese.Per mendimin tim 5000 fidane jane pak,duhet te mbjellin me shume.Do te ishte nje mundesi tjeter te ardhurash per banoret e zones,se vetem turizmi sezonal nuk mjafton.

  Përgjigju
 • Agronomi: 13/02/2024 17:00

  Po mbillni Arra Lajthi a Gështenjë!?pse jo bimë autoktone e me largpamësi?!

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Ilir Meta sulmon kreun e SPAK, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Conference League/ Dramë në 120 minuta dhe penallti, Fiorentina dhe Aston Villa kalojnë në gjysmëfinale

Conference League/ Dramë në 120 minuta dhe penallti, Fiorentina dhe Aston Villa kalojnë në gjysmëfinale