Merkel e quan "të gabuar" ligjin hungarez për LGBTQ

Ligji hungarez që ndalon përmbajtjen arsimore  për komunitetin LGBTQ, homoseksual, lesbik, biseksual dhe trans seksual për fëmijët është i "gabuar", është shprehur kështu kancelarja gjermane Angela Merkel.

"Në bazë të asaj se si unë e kuptoj politikën, ky ligj është i gabueshëm", tha Merkel, duke iu përgjigjur pyetjes së një deputeti të parlamentit në lidhje me këtë çështje.

Sipas Merkelit, ligji i ri ndikon në lirinë e arsimit dhe në aspektin politik ajo e kundërshton atë.

Ligji u ndalon fëmijëve dhe të rinjve librat, filmat dhe përmbajtjet tjera, që flasin për seksualitet tjetër, përveç heteroseksualiteti dhe një ligj i tillë zbatohet edhe për reklamat.

Më herët, presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, e ka dënuar ligjin duke e quajtur atë një "turp" që është në kundërshtim me vlerat e BE-së.

Pesëmbëdhjetë vende anëtare të BE-së kanë shprehur "shqetësimin e tyre" për ligjin anti-LGBTQ të Hungarisë, për të cilën Budapesti  deklaron se përmes këtij ligji po i mbron fëmijët.


Lajmi kryesor:

Bashkimi Europian: Qëndrim më i ashpër ndaj Hungarisë kërkohet ligj për LGBTQ


S.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të bëhet me detyrim vaksinimi kundër COVID-19?×

Lajmi i fundit

John

Vendi nën ‘pushtetin’ e flakëve, Meta: Urgjente organizimi i operacioneve nga ajri, banorët të bashkëpunojnë për evakuimin