Mesazhi për gjendjen e rëndë shëndetësore të astronautit të NASA-s transmetohet gabimisht, alarmon njerëzit

Mesazhi për gjendjen e rëndë shëndetësore të astronautit të NASA-s transmetohet gabimisht, alarmon njerëzit

Stacion hapësinor

NASA ka konfirmuar se audioja e shpërndarë gjerësisht në mediat sociale e astronautëve që ishin në vështirësi ishte një simulim i transmetuar gabimisht në kanalin e saj në YouTube.

Në klipin, e synuar për t’u përdorur për qëllime stërvitore, një zë tha se një astronaut në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës (ISS) kishte një shans “të dobët” për të mbijetuar shkruan BBC.

Transmetimi i klipit të mërkurën në mbrëmje ndezi spekulime në internet për një emergjencë të mundshme në hapësirë ​​- por NASA tha se të gjithë anëtarët e ISS janë të sigurt.

 “Kjo audio u devijua pa dashje nga një simulim i vazhdueshëm, ku anëtarët e ekuipazhit dhe ekipet tokësore stërviten për skenarë të ndryshëm në hapësirë ​​dhe nuk lidhet me një emergjencë të vërtetë,” thuhet në faqen e ISS X.

Firma private SpaceX gjithashtu postoi në mediat sociale duke thënë se nuk kishte emergjencë në bordin e ISS.

Ky incident bëri që disa njerëz të besonin se një astronaut vuante nga sëmundja e dekompresimit në hapësirë.  Ajo u bë akoma edhe më e besueshme sepse, ndryshe nga audio e rreme që zakonisht shfaqet fillimisht nga burime të rreme, video u transmetua në një kanal zyrtar të NASA-s.

Në audion që shpërndahet në mediat sociale, një person i kërkon ekuipazhit të ISS që të ndihmojë për të futur një astronaut në kostumin e tij hapësinor, për të kontrolluar pulsin e tij dhe për t’i siguruar atij oksigjen.

Megjithëse NASA konfirmoi se audio u shpërnda gabimisht, ajo nuk verifikoi në mënyrë të pavarur se regjistrimet që po shpërndaheshin në internet ishin të njëjta me ato të transmetuara.

Sëmundja e dekompresionit, e njohur gjithashtu si “përkuljet”, është një problem që zakonisht lidhet me zhytjet në skuba, të cilat formohen flluska brenda trupit për shkak të një ndryshimi në presionin e jashtëm.

Astronautët ndjekin protokollet për të hequr azotin nga trupi për të parandaluar që kjo të ndodhë në hapësirë.

Sipas NASA-s, anëtarët e ekuipazhit të saj në bordin e ISS ishin në gjumë në kohën kur u transmetua audio.

Xh.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    'Rasti Qefalia', a fshihen gjobat pas akuzave të Këlliçit, Nokës, opozitës?×

Lajmi i fundit

Goditi me grusht Halit Valterin, Tedi Blushi del nga komisariati: Ishte provokim, do marrin përgjigjen që meritojnë

Goditi me grusht Halit Valterin, Tedi Blushi del nga komisariati: Ishte provokim, do marrin përgjigjen që meritojnë