Meta prezanton nga Berati programin e PL për mbrojtjen e familjes: Këta që sjellin ligjin për surrogacinë do ti hedhim në Lanë

Kreu i Partisë së Lirisë Ilir Meta, në një takim të organizuar sot në Berat, teksa ka folur për projektligjin për Shëndetin Riprodhues, u shpreh se me anë të tij synohet të shkatërrohet familja. 

Teksa prezantoi programin e PL për mbrojtjen e familjes ai tha, se mbështetja e gruas dhe familjes është kauzë madhore e Partisë së Lirisë.

“Këta që sjellin ligjin për surrogacinë e duan të shkatërrojnë familjen, bazën më të rëndësishme të kombit, këta ku prindi 1 është qeveria e Ramës dhe prindi 2 është Bashkia Tiranës që nxjerrin mostra para fëmijëve, që u çojnë fëmijëve nëpër kopshte në mënyrë të paligjshme formularë me prindin 1 dhe 2, këta ne do t’i hedhim në Lanë. Këtyre që kanë vërë çdo gjë për të shkatërruar familjen e për të nxitur vese, e që duan të na japin me qira gratë e vajzat e Shqipërisë, u përgjigjemi me një plan të qartë për mbrojtjen e familjes.  Fuqizimi ekonomik dhe social i gruas nëpërmjet programit “arsim për punësim”, në mënyrë që gratë të fuqizohen ekonomikisht, veçanërisht, gratë dhe vajzat që u përkasin shtresave më në nevojë të popullsisë.  Mbështetja e familjeve të reja me mekanizma të ndryshëm financiare si kredi të buta (dhe mekanizma të tjerë) për strehimin me prioritet. Rritje progresive pagesave për fëmijën e dytë e të tretë”, tha ai.

Ai bëri me dije edhe 5 prioritetet e Partisë së Lirisë për shqiptarët që të ndalet shpopullimi dhe të mbrohet familja.

“Prioriteti  i parë është ndalimi i shpopullimit nëpërmjet mbështetjes së familjes, të nënave, të fëmijëve dhe të çifteve të reja. Pagat për nënat në masën 70-100% të pagës për 2 vitet pas lindjes. Do të trefishohet bonusi i bebes. Për nënat me dy dhe më shumë fëmijë ulje taksash në pagë dhe të ardhura. Kredi për çiftet e reja, 20,000 mijë euro, ku interesat i paguan shteti. Ofrimi i shtëpive për çiftet e reja sipas modelit hungarez, krijimi i fondit të banesave për çiftet e reja, blerje me kosto e banesave të pashitur”, tha ndër të tjera Meta.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 22:02
Meta në Berat paralajmëron kryebashkiakun: Rregullo varrezat e dëshmorëve, ose do të ndërhyjme në pa leje

Presidenti i Partisë së Lirisë, Ilir Meta në një takim me strukturat në Berat, ka folur për varrezat e dëshmorëve në këtë qytet, duke thënë se shkallët në hyrje ishin shkatërruar.

Meta i bëri thirrje kreut të Bashkisë Berat që të ndërhyjë për t’i rregulluar, përndryshe brenda një muaji Partia e Lirisë Berat do të marrë masa për të ndërhyrë vetë dhe t’i sistemojë, pa leje.

“Sot kur erdha këtu në Berat pashë varrezat e dëshmorëve. Dhe më bëri përshtypje sesi ishin shkatërruar shkallët në hyrje, aty ku kalojnë dhe hyjnë çdo ditë qytetarët e Beratit. Edhe deputetët që vijnë, edhe kryetari i bashkisë, edhe prefekti, edhe ministrat, se për kryeministrin nuk i vë faj se kur shikon varrezat e dëshmorëve e kthen kokën në anën tjetër, se ka tmerr nga heronjtë. Heronjtë dhe patriotët i quan të çmendur, perversët janë idhujt e tij, Po e tregon me vepra këtë gjë dhe me projektligje.

Unë dua t’i them kryetarit të bashkisë së Beratit, shumë turp, që varrezat e Beratit ku prehen mbi 400 djem dhe vajzat më të mira të Beratit që dhanë jetën në luftë, nëse nuk e merr mundimin t’i rregullojë e sistemojë, pastaj brenda një muaji Partia e Lirisë e Beratit është e detyruar që pa leje t’i rregullojë e sistemojë”, tha Meta.

M.Q./B.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Populli: 20/05/2024 10:40

  Xhaxhn lere rehat aty ku eshte mos e perziej me kete kerme.Ska faj ky po spak, apo spak po e ze lepurin me qerre..... kushedi do presim e do shohim

  Përgjigju
 • KASAP REXHEP BULE LEKA [ KEPI ]: 20/05/2024 07:06

  Ske faj ti mor kastravec i hidhur ti duhet të ishe në burg sëbashku me gruan tënde qelbësir Monikën. E ti lëviz i lir o këllira ilir.

  Përgjigju
 • Iris: 20/05/2024 00:52

  Na e shpife o Like me kete kemishen e gjelber! Edhe Lega Nord dikur nuk shkoi kurre deri ne kete ekstrem,por u mjaftuan vetem me kollare e shami,kurse ti duke e veshur vazhdimisht njelloj, dukesh si ushtaret e kohes se Xhaxhit me uniformat ushtarake te zberdhylta kur shkonin ne zbor!

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Alibeaj iku nga grupi PD, çfarë duhet të bëjnë deputetët e tjerë pro Bashës?×

Lajmi i fundit

‘Është djali më i bukur shqiptar’, Adrola Dushi pranon lidhjen me Capital T?

‘Është djali më i bukur shqiptar’, Adrola Dushi pranon lidhjen me Capital T?