Meta si Basha, por 'shton' edhe një kërkesë: Të hapen listat 100% dhe presidenti të zgjidhet nga populli

Presidenti i vendit Ilir Meta e shikon hapjen e listave 100 % si mënyrën që populli të vendos jo vetëm se nga kush do të qeveriset, pro në të ardhmen të zgjedhë dhe presidentin. Kjo është një kërkesë e hershme e Metës, i cili ka kërkuar shpesh që presidenti të zgjidhet me referendum nga popullit dhe duket se me listat e hapura 100 %  ai është duke shtuar edhe një tjetër "kërkesë në emër të opozitës" që presidentin ta zgjedh populli. Listat e hapura 100 % u propozuan nga opozita e bashkuar.

Përmes një statusi në "Facebook" Meta shkruan se listat e hapura 100 % do u heqin të drejtën kryetarëve që të zgjedhin persona që deri më sot kanë shkatërrua interesin publik dhe demokracinë duke shtuar se tashmë ka ardhur koha që shqiptarët të zgjedhin dhe flasin vetë.

"Populli do të zgjedhë shumë më mirë se Kryetarët, të cilët i kthyen deputetët në kartonngritës shkatërrues të interesit publik, shtetit ligjor dhe demokracisë. Bashkë me deputetët populli duhet të zgjedhë drejtpërdrejt në të ardhmen edhe Presidentin e Republikës. Koha që shqiptarët të zgjedhin dhe të flasin vetë! Sovraniteti në republikën e Shqipërisë i përket popullit", shkruan Meta.

Ditën e djeshme Lulzim Basha deklaroi në emër të opozitës së bashkuar se është pro hapjes së listave 100 % por duke ruajtur koalicionet që janë, ndërsa nga ana tjetër mazhoranca ka kërkuar dhënien e shembujve konkret se si mund të zbatohet hapja e listave duke u ruajtur koalicionet parazgjedhore që janë me sistemin aktual zgjedhor që ka vendi, proporcional rajonal. Modeli i propozuar nga opozita jashtëparlamentare, ai i Kosovës, është në të vërtetë i njëjti model që propozon Edi Rama dhe Partia Socialiste domethënë me koalicione, por me listë unike.

  I.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

   A është e mjaftueshme rritja vjetore e pensioneve prej 5 për qind ashtu siç premtohet në programin e Rama 3?

  Komento

  Komente

  • Pissisti: 26/07/2020 14:35

   VAZHDO LIKE EC PERPARA KETA KETU POSHTE JANE BAJGA TE ED RAMES

   Përgjigju
  • dada: 26/07/2020 10:17

   Kaq budallenj na marrin keta se e derdhinnnnn o zot nje ta mbash nje ta cash

   Përgjigju
  • Gege Kosova: 26/07/2020 10:12

   Kjo eshte e drejta dhe e verteta demokratike per zgjedhjen e Presidentit.Jo si deri tash, me pazare e tregtim partiake,Keshtu sic ishte kendej e andej Drini, nuk duhet te jete me tutje.Vetem sovrani dhe vertdikti i Tij, eshte arsyeja dhe zgjedhja e mire.Kush merr besimin e sovranit,merr edhe verdiktin e perfaqesimit dhe drejtimit te unitetit te popullit dhe shtetit.Atehere do shihet vertet,Kush eshte president?!!

   Përgjigju
  • edi: 26/07/2020 09:49

   Pavaresisht se e do apo jo populli Meten si ide eshte me e mira dhe kete e ka kerkuar edhe populli.

   Përgjigju
   • Cane: 26/07/2020 15:43

    Iliri e ka të qartë se populli e do shumë.Për këtë ai kërkon që të votohet direkt nga populli. E ka të sigurt një mandat tjetër. Po e mira është që të bëhen njëherësh zgjedhjet parlamentare me ato presidenciale. Kështu do kemi një parlament dhe një president të dalë nga populli për herë të parë në historinë shkërdhatodhjerokracisë shqiptare.

  • ILIR BAJGA: 26/07/2020 08:15

   O ilir BAJGA TI PO TË ISHE ZGJEDHUR NGA POPULLI NUK DO MERJE AS 10 VOTA O QENEF I NDYR. ZI JE NJERIU MË I URYER I SHWIPTARVE O NJERI PA SKRUPUJ WC PUBLIKE.

   Përgjigju
  • Faik: 26/07/2020 08:03

   NJÈ MIJE HERÈ mè i mirè Jari MUSTAQEMIU si President , sepse tè PAKTÈN ishte vetèm HAJDUT , kurse ky MALUKATI nga Çepani i Skraparit ka NJÈ MIJÈ e NJÈ tè ZEZA!!! LIKJA nga Skrapari èshtè KRYEHAJDUT , VRASÈS , NARCO-TRAFIKANT KOKAINE dhe HEROINE Ndèrkombètar , BANDIT , SHPK , èshte i lidhur me ORGANIZATA MAFIOZE , dhe ORGANIZATA KRIMINALE , èshtè PLAÇKITÈS i VENDIT tè tij dhe POPULLIT te tij me 200 Petritè ZAGARÈ Vasilèt e tij HAJDUTE dhe PIDHMOTRA , qè ZHVASIN dhe PLAÇKISIN ZYRAT E SHTETIT SHQIPTAR !

   Përgjigju
  • Gradishta: 26/07/2020 07:39

   Like floriri kërkon që presidenti të zgjidhet nga populli,por kësaj here ai të jetë nga skrapari ,më saktë nga Çepani pasi ata dinë të pinë rakinë e të përmbysin kupën. Varianti like hodha lumin të dhjefsha kalin.

   Përgjigju
  • Iris: 26/07/2020 00:23

   Hm,si ide nuk eshte e keqe zgjedhja e presidentit nga populli ,por ne rastin e z.Meta me ben te dyshoj per dy gjera:1)Mos valle z.Meta e kerkon kete forme per t'i shpetur ndonje detyrimi te themi politik, qe mund t'ua kete partive qe e propozuan dhe e vune president? Nje president I zgjedhur nga populli eshte I lire nga cdo parti dhe nuk detyrohet te mbaje ane,vetem po deshi vete. 2)Mos valle z.Meta kerkon te rije ne ate post dhe dy mandate te tjera?E dime qe fale gjenerozitetit te Venecias,PS,gjykates do ti beje dy mandate,por n.q.s. ri- kandidon me preteksin e ligjit te ri e ta zeme se fiton,i bie qe z.Meta ta kemi president per gjithsej 4 mandate(nuk e di sa kohe zgjat nje mandat presidencial ne Shqiperi ,pasi kam 20 vjet qe jam larguar.)

   Përgjigju
  • populli: 26/07/2020 00:22

   JEMI DAKORT TE HAPEN LISTAT 100% DHE TE ZGJIDHET PRESIDENTI NGA POPULLI...

   Përgjigju
  • Niku: 25/07/2020 22:02

   Po shume mire. Ashtu duhet. Nga populli. Te zgjidhet. Qe mos na vijne me president si like floriri apo bamir topja

   Përgjigju
  • O Met: 25/07/2020 21:49

   O kokelope Skrapari per hajdut je i pari

   Përgjigju
  • ERP: 25/07/2020 21:48

   Nese Presidenti do ishte votuar nga populli do kishte qene gjeja me e mire ne bote. Te pakten s’do e kishim pare nje hajdut si ty ne ate post, si nje njeri me koeficientin e intelighentes te pamjaftueshem per ate post te lart si Jari pa musteqe

   Përgjigju
  • redi: 25/07/2020 21:15

   Meta me ne fund po mbeshtet dy kerkesat kryesore te mbare popullit shqiptar ,qe te votohet me lusta te hapura dhe presidenti te zgjidhet nga populli . Bravo zoti Meta ,ke rastin te shohesh se sa te do populli shqiptar

   Përgjigju
   • Eri: 25/07/2020 23:50

    Herron qe populli ta ka hequr fillin  ×

  Lajmi i fundit

  John

  Rama publikon pamje nga shkolla e rikonstruktuar ‘Dom Nikollë Kaçorri’ në Kamëz: Asnjë gjurmë nga tërmeti, 420 fëmijë do mësojnë në ambiente të reja