Meta sulme qeverisë: Degraduat shtetin ligjor dhe shkelët të drejta e njeriut me justifikimin e pandemisë! Më 25 prill vjen pranvera shqiptare

Presidenti Ilir Meta duke heq dorë përfundimisht nga roli i uniteti kombëtar, ka akuzuar qeverinë se shfrytëzoi pabesisht pandeminë duke shkelur dhe cenuar të drejtat e qytetareve. Meta shprehet se këto shkeljen shkuan përtej COVID , ku qeveria shkatërroi demokracinë duke kapur institucionet e pavarura dhe ushtruar dhunë policore ndaj qytetarëve.

Duke vijuar ta cilësojë 25 prillin si ditën e referendumi, Mata shprehet se kjo do të ndajë vendin nga epoka e errët e degradimit të shteti ligjor duke thënë se pranvera shqiptare po vjen.

"COVID-19 jo vetëm i thelloi pabarazitë në vend, por u shfrytëzua pabesisht edhe për shkeljen dhe cenimin e të drejtave të qytetarëve për motive, që nuk kishin asnjë lidhje me pandeminë. Përpjekjet e Qeverisë për të shkatërruar demokracinë dhe kapur institucionet e pavarura nuk u kursyen as gjatë kësaj kohe, duke kulmuar me dhunë policore shproporcionale ndaj qytetarëve, shembjen kriminale të Teatrit Kombëtar dhe miratimin e të tjera koncensioneve dhe akteve antikushtetuese, që cenojnë interesin publik e kombëtar. Duke e përshëndetur mesazhin e Komisioneres për të Drejtat e Njeriut, Dunja Mijatoviç bashkëndaj të njëjtin qëndrim se ky duhet të jetë viti për t'i thënë NDAL shkeljes së të drejtave të njeriut. Me referendumin historik të 25 prillit, qytetarët shqiptarë kanë mundësinë të ndahen nga kjo epokë e errët e dhunimit të demokracisë dhe degradimit të shtetit ligjor. Pranvera shqiptare po vjen!", shkruan Meta.

I.K./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A e keni të qartë mënyrën se si do të votoni në zgjedhjet e 25 prillit?

Komento

Komente

 • dulja: 26/02/2021 05:18

  po pranvera shqiptare me ju hajdutet e vrases s'vjene rende 30 vjete vetem mashtrime kujdes o pupulle se na kane bere budallenje

  Përgjigju
 • Endri: 25/02/2021 22:15

  Fakti qe flet perçart tregon friken tende. Nuk ka kenaqesi me te madhe. Do jete nje dite e madhe per vendin kur te te vejne hekurat. Duhet te kthesh ca vjedhje qe na ke bere o hajdut

  Përgjigju
 • Niku: 25/02/2021 21:44

  Spaku po afron likeeee,,prenoto nje dhom ne Rec se ske mundesi tjeter.

  Përgjigju
 • meri: 25/02/2021 21:35

  Presidenti eshte ne hall te madhe,ka shume mekate per te lar.Ilir Meta ka filluar te shikoj enderra te tmerrshme,i ka shume frike ato byzylyket neper duar.

  Përgjigju
 • Rexhep Kasap Leka [ kepi ]: 25/02/2021 20:50

  O ilir kak meta ti dridhu përdridhu hidhu përpjet burgut si shpëton dhe madhin e vjedhur mbrapsht do ta kthesh o iliri hajdut. Ti kujton se Bota reth teje rotullohet. Burgu po të pret mere me qetësi e dashuri se domino do lush me Saliun e Lulushin Spakut si shpëtoni o ilir hajvoni.

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

COVID-i i merr jetën shkrimtarit, poetit dhe gazetarit në Shkodër