'Miss Univers’ prej vitit 1952, ja si kanë ndryshuar standardet dhe perceptimi mbi të bukurën ndër vite

Foto ilustruese

“Miss Universe” është krijuar në vitin 1952, kjo do të thotë se deri më tani janë zgjedhur 68 vajzat më të bukura “të botës”. Po si ka ndryshuar “më e bukura” ndër vite?

Në fotot e mëposhtme do të shohim fitueset e “Miss Univers” ndër vite, si dhe ndryshmet në standardet dhe perceptimit të bukurisë.

1. Akiko Kojima from Japan, 1959

2. Kiraiki Tsopei from Greece, 1964

3. Amparo Muñoz from Spain, 1974

4. Lorraine Downes from New Zealand, 1983

4. Lorraine Downes from New Zealand, 1983

6. Brook Lee from the United States, 1997 (was 26 years and 128 days old at the moment)

7. Denise Quiñones from Puerto Rico, 2001 (got the role of Lt. Rachel Torres in Aquaman)

8. Mpule Kwelagobe from Botswana, 1999

9. Mpule Kwelagobe from Botswana, 1999

10. Dayana Mendoza from Venezuela, 2008

10. Dayana Mendoza from Venezuela, 2008

12. Pia Wurtzbach from the Philippines, 2015

13. Demi-Leigh Nel-Peters from South Africa, 2017

14. Zozibini Tunzi from South Africa, 2019

15. Andrea Meza from Mexico, 2020

 

J.GJ./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se do të zbatohet kodi etik nga ministrat e kabinetit Rama 3?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Po transportonte 3 emigrantë të paligjshëm kundrejt pagesës, arrestohet 42-vjeçari në Fier