3 përbërës natyral që mund të bëjnë mrekulli për fytyrën tuaj

3 përbërës natyral që mund të bëjnë mrekulli për fytyrën tuaj

Të kesh lëkurë të shkëlqyer nuk ka të bëjë vetëm me gjenetikën e mirë, por edhe me një rutinë të shkëlqyer të kujdesit të lëkurës dhe zgjedhje të produkteve të mira. Dhe kostoja nuk duhet të jetë e lartë pasi gjërat që keni në kuzhinë, si karotat, mjalti dhe boronicat, mund të bëjnë mrekulli.

Ja 3 përbërës natyralë shumë të dobishëm që mund t'i përzieni në rutinën tuaj të përditshme të kujdesit të lëkurës:

Mjalti

Mjalti i papërpunuar është i njohur për vetitë e tij anti-bakteriale në lëkurën e njeriut, veçanërisht për ata që luftojnë me aknet ose psoriasis. Është e rëndësishme që mjalti që përdorni në fytyrën tuaj të jetë sa më i pastër që të jetë e mundur, në mënyrë që të gjitha bakteret natyrore të mund të bëjnë punën e tyre. Para se të përdorni mjaltin, duhet të bëni një test alergjie për t'u siguruar që nuk jeni alergjik ndaj polenit.

Karrotat

Karotat janë të pasura me kalium dhe për këtë arsye mund të ofrojnë lagështi për lëkurën tuaj të thatë. Vitamina A që gjendet në to mund të heqë qafe yndyrën e tepërt të grumbulluar në fytyrën tuaj, duke hequr gjithashtu të gjitha toksinat. Përveç kësaj, beta-karotina në to mbron lëkurën nga rrezet UV dhe ju ndihmon të luftoni fazat e hershme të plakjes. Mund ta përzieni me pak xhel aloe vera ose të krijoni një maskë duke shtuar një lugë çaji mjaltë dhe një lugë çaji qumësht.

Boronicat

Duke qenë të pasura me vitamina C dhe K, boronicat janë të shkëlqyera për të ndihmuar në shërimin më të shpejtë të plagëve. Megjithatë, kjo nuk do të thotë që ju duhet t'i aplikoni frutat e papërpunuara drejtpërdrejt në lëkurën tuaj, por në vend të kësaj, hani një tas të këndshëm prej tyre. Nëse dëshironi t'i përzieni në një maskë, mund të shtoni pak kos pa aromë dhe ta aplikoni. Kjo do të rrisë prodhimin tuaj të kolagjenit dhe do të luftojë plakjen e parakohshme.

Gjithashtu, ngrënia e shumë boronicave do të përmirësojë qarkullimin e gjakut dhe, rrjedhimisht, gjendjen e lëkurës tuaj. Qoftë nëse i hani apo i vendosni në fytyrë, boronicat mund të bëjnë mrekulli për lëkurën tuaj.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Baza ajrore e NATO-s në Kuçovë, a forcohet pozita e Shqipërisë në rajon?×

Lajmi i fundit

Ditë me diell dhe temperatura deri në 22 gradë celsius, parashikimi i motit për sot

Ditë me diell dhe temperatura deri në 22 gradë celsius, parashikimi i motit për sot