Mitingjet e pathirrura të shqiptarëve në Shna Ndo

Mitingjet e pathirrura të shqiptarëve në Shna Ndo

Besimtare ne Kishen e Laçit

Përvit e më shumë, përvit e më tepër shqiptarët marrin rrugën e 13 të martave të shenjta në Shna Ndo për ne, e Shën Antoni i Padovës për botën mbarë. Nuk i kërkon askush, nuk i grumbullon askush; ashtu nën peshën e halleve, gëzimeve e lehtësinë e ëndrrave, bëhen të gjithë “balerinë” e sikur fluturojnë deri në vendin e shenjtë.

Kur gazetari i Report TV pyet disa prej pelegrinëve se çfarë kërkojnë dhe çfarë urojnë nga Shna Ndoi, përgjigjen pothuajse njësoj: Qetësi, harmoni, shëndet, lumturi, paqe…

Kam krijuar përshtypjen se kur njerëzit shkojnë në një vend të shenjtë, ajri përreth, gurët, ndërtesat, njerëzit vetë, ndryshojnë përbërje dhe janë më të lehtë. Grimcat e atomeve që duken “të hallakatura” me një supermikroskop e që përbëjnë sendet, kafshët dhe njerëzit, sikur harmonizohen nën ritmin e mendimeve dhe ëndrrave të mira. Të gjithë e perceptojnë këtë dhe nga kjo atmosferë e krijuar, kujtdo mund t’i ndodhë vetëm e mira. Si në Shna Ndo. Prandaj harmonia, paqja, respekti, dashuria, mirësia kanë rëndësi si në familje, shkollë, punë, apo në çdo vend publik, pasi shumësia e këtyre vlerave bën që gjërat të shkojnë mbarë përgjithësisht.

Është jo vetëm njerëzore, por edhe e përtejshme, e drejta e secilit për të pasur përreth një mjedis të paqtë e të shëndetshëm, prandaj të gjitha besimet, të gjitha fetë, e kanë boshtin kryesor të tyre të paqtë e të drejtë.

Është kundër dëshirës, ëndrrave dhe vlerave njerëzore të propagandosh të kundërtën: Urrejtja, lufta, gënjeshtra dhe synime të tjera konfliktuale i mbajnë jo vetëm shqiptarët, por edhe cilëndo qënie njerëzore dhe jo, larg këtyre vatrave.

Kushedi se cila është forca dhe magjia e Shën Antonit të Padovës, lindur në të largëtin 15 gusht 1195 në Lisbonë, që mban sot në qershor të 2024-s kaq shumë shqiptarë bashkë në Kishën e Laçit ngritur, rrëzuar e ringritur për nder të tij. Forca e të mirës, përballë hileve të së keqes, e kapërceka me lehtësi largësinë e shekujve e si të ishte dje, Shna Ndoi apo Shën Antoni i Padovës, bën për vit e më shumë edhe në Laç, këto mrekulli mes mijëra shqiptarësh.

a.m./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

SPECIALE/ Evropiani i paharruar i shqiptarëve! Pamje, detaje dhe intervista ekskluzive nga Gjermania (VIDEO)

SPECIALE/ Evropiani i paharruar i shqiptarëve! Pamje, detaje dhe intervista ekskluzive nga Gjermania (VIDEO)