Mjekja: Fruta e perime në fytyrë? Dakord! Por harrojini maskat në kushte shtëpie

Në një kohë kur kujdesi për higjienën është shtuar dhe larja e shpeshtë e duarve, dezinfektimi I tyre me alkool etj, janë kthyer në një mënyrë jetese, duhet të tregojmë kujdes që nga ana tjetër, lëkura jonë të mos dëmtohet nga përdorimi I solucioneve të ndryshme që sigurojnë pastërtinë e saj.

Në një lidhje skype në emisionin “Rreze Dielli” mjekja dermatologe Vjoleta Dajci shprehet se dëmtimi I lëkurës nga larja e shpeshtë e fytyrës nuk mund të trajtohet me maska në kushte shtëpie. Edhe pse për të është e pranueshme vendosja e frutave dhe perimeve në fytyrë është e pranueshme, por maskat në shtëpi jo gjithmonë japin rezultatet që kërkojmë.

“Nuk do të isha dakord me maskat në shtëpi, por nëse njerëzit duan të vënë perime e fruta në fytyrë, le ti vendosin, janë të shëndetshme. Por nuk di të them një lloj maske në kushte shtëpie, pasi maskat kur prodhohen, prodhohen që lëkura jonë t’I përthithë. Megjithatë këtë periudhë që njerëzit kanë kohë të kujdesen për veten, mund të përdorin kremra dhe maska të blera.” shprehet mjekja.


Lajmi kryesor:

Mjekja Vjoleta Dajci: Në shtëpi jeni të sigurt, mos e teproni me kujdesin! Më mirë dezinfektant sesa doreza


D.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Anëtarësia përzgjedh kandidatët për deputet, a mendoni se procesi i nisur në PD do jetë efikas?×

Lajmi i fundit

John

Koalicion PS-LSI? Alibeaj: Nuk e besoj, na ndoqën kur dogjëm mandatet