Mjekja gastro-hepatologe: Cilat ushqime duhet të shmangni për të mos patur probleme me kancerin e zorrës së trashë

 

Mjekja Gastro-Hepatologe Zana Nikolla në një lidhje skype nga Shtetet e Bashkuara për emisionin “Klinika 24” në Report TV, me moderatore Doreada Mio, dha disa këshilla për sëmundjet gastro-intestinale dhe parandalimin e kancerit të zorrës së trashë

“Këtu në Amerikë, kanceri i zorrës së trashë është i treti më i përhapur dhe nuk mungon sensibilizimi shumë aktiv i publikut dhe muaji mars është muaji i sensibilizimit”, tha në fillit të bisedës mjekja, duke shtuar se ka shumë faktorë për këtë sëmundje që sigurisht kryesohen nga gjenetika, mosha e pacientit, prezenca e yndyrnave shtazore në dietën e vendasve këtu pasi kanë shumë qejf ushqimin e shpejtë, faktor tjetër është obeziteti dhe diabeti, jeta sedentare, konsumimi i madh i alkoolit dhe duhanit si dhe koliti ulceroz.

“Disa faktorë janë të parandalueshëm dhe disa janë  jo të parandalueshëm, për shembull dietën apo aktivitetin fizik, obezitetin e kemi në dorë”.

Vitet e fundit është vënë re se kanceri i zorrës së trashë shfaqet dhe në mosha shumë të re dhe ndodh mbi moshat 45-50 vjecare.

Sipas mjekes, depistimi i hershëm është zgjidhja për të kapur në kohë sëmundjen.Sipas studimeve, personat që bëjnë kontrolle mjekësore dhe depistohen, kanë 50% ulje në kancerin e zorrës dhe në vdekshmëri.

Testet në kohë si ajo klasike dhe testet radiologjike janë zgjidhja më e mirë për të parandaluar.

Por a kemi disa këshilla dhe rekomandime që mund të na ndihmojnë që të parandalojmë sëmundjen sipas mjekes? Së pari eliminimi i ushqimit të shpejtë dhe mishin të kuq në sasi të mëdha duhet shmangur, konsumin e mishit jo më shumë se 2-3 herë në javë.

Me djathin duhet të bëjmë pak kujdes mos e teprojmë, si produkt shtazor dhe kujdesi me yndyrnat shtazore.


Lajmi kryesor:

Mjekja alergologe nga Klinika Vera Virhov: Ja kujdesi që duhet të tregoni nga alergjitë e stinës dhe si mund të trajtohen


B.K/N.Xh/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord që personat e së njëjtës gjini të martohen ligjërisht?×

Lajmi i fundit

Durrës/ 24-vjeçari plagoset me armë zjarri, paraqitet në spital! Rrethanat e paqarta

Durrës/ 24-vjeçari plagoset me armë zjarri, paraqitet në spital! Rrethanat e paqarta