Mjeshtri i polifonisë për Report Tv: Si më lindi ideja t’i thur këngë Erdogan! Kam lindur për të bërë bëma! Kritikët? Të më shajnë sa të duan

FIER- Një këngë polifonike me elozhe për Presidentin turk Rexhep Taip Erdogan do të ngjallte jo pak reagime. Autori i saj është 66-vjeçari nga Mallakastra, Guri Rrokaj, ndër të paktë këngëtarë të iso-polifonisë, i dekoruar nga Presidenti 3 muaj më parë. 

"Jam nga Aranitasi nga fshati me 5 gjeneralë, i 6 jam unë. I kam kënduar dëshmorëve heronjve gjeneralëve dhe kapedanëve. ndërsa grupi është një grup i vogël ushtarak dhe janë pro meje", thotë Rrokaj.

Në një intervistë për Report Tv, Rrokaj tregon si i lindi ideja për këtë këngë.

"Sa e bëra tekstin ua lexova dhe e miratuan. Se unë kam lindur për të bërë bëma. Se unë me këtë këngë dua të mbetem në histori. Duke u nisur nga mbështetja e madhe që i kanë Turqia Shqipërisë edhe kur ka qenë e rrezikuar nga shtete të tjera dhe për ti lënë një gjurmë këtij drejtuesi të madh", tha më tej ai.

Për ironi të fatit, grupi i polifonisë mban emrin e princit Gjergj Araniti, që luftoi kundër osmanëve.

"Vaso Pasho Shkodrani ka thënë feja e shqiptarit është shqiptaria. E kanë trajtuar me idenë se na ka pushtuar Turqia, por unë s'merrem me të vjetrën se jam njeri i moderuar jetojmë në demokraci. Jam fisnik dhe këngën e kam në gjak dhe do këndoj për këtë të dua unë, vetëm për tradhtarët jo", shprehet këngëtari i këngëve labe.

Me vargjet për Erdoganin Guri Rrokaj kërkon të mbetet në histori. Ndërsa për kritikët që nuk kanë qenë të paktë në rrjetet sociale ka këtë përgjigje:

" Kam shkaktuar një termet, le ta harrojmë pandeminë populli shqiptar të merret me këtë. dhe u bëj thirrje të më shajnë sa më shumë, ata që s'bëjnë dot këtë që bëj unë të shajnë sa më shumë", thotë ai në intervistën për Report Tv.

Për këngën e tij kanë shkruar edhe mediat turke.

Teksti i këngës
Lajmi bukur mori dhënë, në gjithë botën sot po zjenë
Erdogani tha me gojë, Shqipërinë do ta ndihmoj
Shteti turk dhe Ankaraja tregoi dashurinë e saj
Shqipërisë iu gjend pranë, porsi nëna për evlanë
Në Turqi tek gjysmëhëna, Erdogan nuk bën më nëna
Burri i besës që s’të fal, tha të bëhet një spital
Lacin po nge në themel me gjithë lagje krejt po del
Do bëjë spitalin në Fier për të gjithë vilajetin
Ky Rexhep Taip Erdogan Presidenti turk me famë,
Për Shqipërinë do mbesë ikonë, sa more sa malet të rrojë!

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Jani: 25/01/2021 01:30

  O iris debilja,c'lidhje ka erdogani me luftrat e osmaneve ne ballkan,,o tru-laraske,,,i bie meqe napoleoni sulmoi italine,gjermanine,rusine,;i bie qe keto shtete te mos kene maredhenie te mira me francen per shkak se i sulmoi napoleoni...te shpelafte korona....

  Përgjigju
 • Trnakop Kacija: 24/01/2021 10:16

  Vec Grekeve, Serbit, Sllaveve, Francezeve, Holandezve, Rumuneve, Spanjollve, Vatikanit, Arabise Saudite, Kinezve, Indianeve, Amerikes Latine, Afrikes, Antartikut dhe Tradhetareve mos ju kendon - TJETER KUJT SA TE DUASH e SA TE MUNDESH.

  Përgjigju
 • Jor: 24/01/2021 10:03

  Ik mor bq plak, ste mjaftoi qe te shkerdheu turku 500 vjet por i ben dhe elozhe

  Përgjigju
 • labi: 24/01/2021 10:02

  ke vajtur per lesh plako!Dhe e mban veten per gjeneralin e 6-te.Po te rronin 5 gjeneralet e pare,do te te dhisnin mu ne ate koken e stermadhe te kalbur.Idiot fillorist!

  Përgjigju
 • Turp: 24/01/2021 09:59

  Ka marre ndonje leke derziu

  Përgjigju
 • Enverdjali: 24/01/2021 09:52

  Ky nuk eshte mjeshter i polifonise. Ky eshte Haxhi Qamili i shekullit tone. Turpp i madh.

  Përgjigju
 • Xha temja: 24/01/2021 09:38

  Ik ore se e dhjeve fare. Pse nuk i ben kenge vendeve aq te bukura qe ka shqiperia

  Përgjigju
 • Vlonjatja dashnorja histerike qe ngordhi pas Lushnjrit: 24/01/2021 08:47

  Qelbesire

  Përgjigju
  • Lushnjarja dashnorja e vlonjatit: 24/01/2021 10:15

   Rroft spitali kan me shum mundesi lushnjaret te adoptojn dobicat ,skan faj te shkretat i pallojn fort vlonjatet

 • BythlepiresaTurq: 24/01/2021 03:38

  Turp i madh o kengetare gjak prishur!

  Përgjigju
  • jaho: 24/01/2021 08:27

   tani me thuaj pak kush eshte me gjakprishur. ky apo edi rama

 • Iris: 24/01/2021 02:48

  Ah c'fare maskarai,c'fare,tradhetari,c'fare injoranti!More idiot,po sikur Hitleri te te kishte ngritur spital aty,Hitleri qe vrau miliona cifute e shkaterroi Evropen,edhe atij do t'i ngrije kenge??!! Thua qe je gjen.i 6-te,c'fare gjen.je ti?Gjen.i idioteve?Thua qe grupi i kengetareve eshte pro teje,thua qe t'a miratuan kengen,sigurisht qe ta miratuan,se t'i je <<bariu>>,ata jane ose dele naive,ose ndoshta s'duan te merren me nje plak te rrjedhur.Thua qe ke lindur per bema,per te mbetur ne histori me kete kenge.Sigurisht qe do mbetesh si IDIOTI I Mallakastres,si tradhtar i shitur, qe i ben kenge nje diktatori.Turp te kesh qe permend te madhin z.Vasho Pasha,t'i nuk je i denje te permendesh emrin e Tij.Thua qe je i moderuar,qe jeton ne demokraci.Maskarai qe i ke ngritur kenge eshte pikerisht antipodi i moderimit e demokracise,eshte shkeles i te drejtave te njeriut,njeri qe po burgos te pafajshem,njeri qe Evropa e ka paralajmeruar me sanksione,diktator, qe do qe te jete sulltan pa kurore.Perse nuk thyhen qafen dhe ti te Erdogani jot,shko e puthi te prapmen dhe per cdo te puthur te te jape nga nje lira turke,se dhe pamjen per ate pune e ke modeluar,dhe mos harro t'i besh nga nje /HOSANA !!/ sa here te cliroje veten ne WC!TRADHETAR!!!Dhe sa per /TRRANSKOP KACIJA/ me poshte, shqiptaret e vertete, nuk i kendojne asnje te huaji kenge <<temenaje>>,dhe aq me teper turkut e grekut kurren e kurres, dhe une qe po t'a them kete jam me origjine came te lashte,te paret e mi kane ardhur ne Shqiperi ne shek.XVIII.

  Përgjigju
 • Αh..: 24/01/2021 01:21

  Turp!!!

  Përgjigju
 • Trrnaskop Kacija: 23/01/2021 22:52

  Keta duan qe ti thurin kenge Greqise qe mbasi mori Camerine po kerkon te marre edhe 12 milje ne det qe ta kete si trampoline per t'u futur ne token shqiptare.

  Përgjigju
 • Huri: 23/01/2021 22:52

  O Guri qenke pjerdh ne tru. Nga hera u jane kenduar kenge trimave qe kane luftuar turqit sidomos. Ti po i kendoke Erdogan osmanlliut.Te rrofte mjekra se kosherja te ka ngelur bosh.

  Përgjigju
 • ymeri: 23/01/2021 22:33

  BRAVO GURI,,,KE BERE NJE KENGE TE MIRE,,,MUND TA KISHE BERE DHE ME TE BUKUR..

  Përgjigju
 • Hasan Pordha: 23/01/2021 22:21

  Kendoji edhe Putinit se edhe ai eshte aleati ngushte i Erdoganit.

  Përgjigju
 • Llazari: 23/01/2021 22:07

  Bravo Guri te kendofte zemra. Qente le te lehin se ate pune kane. Qener te tipit Agron Gjekmarku

  Përgjigju
 • Kacidhe: 23/01/2021 21:32

  Te kendofte zemra o Guri!

  Përgjigju
 • anonymous: 23/01/2021 21:05

  turp i kendon atyre qe na pushtuan.me nje spital kendoni si ne kohen e enverit

  Përgjigju
 • life: 23/01/2021 20:57

  RESPEKT per kete burr te zgjuar,jo vetaem rapsod por nje njeri shum i zgjuar qe te bind me fjalet e tij ,dhe dicka per kritiket dhe "PATRIOTET"esht e drejt per sundimin otoman jo turk per 500 vjet,edhe evropa ka luftuar midis kombeve te saj me njera tjetren me mijera vjet ;nuk zgjatem me histori,tani eshte e bashkuar dhe shikon perpara si e vetmja menyr pozitive,vetem te jesh qorr te mos shikosh ndihmen e TURQIS sidomos mikut te shqiperis,presidentit te saj nje ndihm e sinqert qe nuk do as toka as det nga ne.TURQIA ka vet 1001 probleme edhe ekonomike.....

  Përgjigju
 • Igor: 23/01/2021 20:38

  Bravo zoteri gje fenomenale.

  Përgjigju
 • Guraleci: 23/01/2021 20:34

  Injorant ordiner. I kemdo. Atij qe te pwrdhunoi 500 vjet o plehre laluc

  Përgjigju
  • A. N.: 24/01/2021 07:57

   Pjelle e perdhunimit do kete qene edhe Guri.

 • goni: 23/01/2021 20:24

  aha ,ok

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Rikthimi i PD-së me protesta në shtator, a do ta forcojë politikisht?×

Lajmi i fundit

U ndërpre energjia gjatë koncertit të Noizy? Reagon OSHEE: Ra automati nga pajisjet brenda regjisë

U ndërpre energjia gjatë koncertit të Noizy? Reagon OSHEE: Ra automati nga pajisjet brenda regjisë