Moderna do të kërkojë sot miratimin për vaksinën e saj COVID-19 në Evropë dhe SHBA

Kompania farmaceutike Moderna do të aplikojë sot për përdorim emergjent të vaksinës së saj Evropë dhe në SHBA. Lajmi u bë publik nga vetë kompania, me anë të një postimi në Twitter.

Kompania e dha njoftimin pasi zbuloi se rezultatet përfundimtare të provës treguan se vaksina e saj ishte 94.1% efektive.


“Kjo analizë primare pozitive konfirmon aftësinë e vaksinës sonë për të parandaluar COVID-19 me efikasitet 94.1% dhe 100% efektive në parandalimin e simptomave të rënda të sëmundjes. Ne besojmë se vaksina jonë do të sigurojë një mjet të ri dhe të fuqishëm që mund të ndryshojë rrjedhën e kësaj pandemie dhe të ndihmojë në parandalimin e sëmundjeve të rënda, shtrimet në spital dhe vdekjen ", tha Stéphane Bancel, drejtori ekzekutiv i Moderna.

Moderna do të bëhet kompania e dytë që aplikon në FDA për autorizimin e përdorimit emergjent për një vaksinë koronavirus, pasi Pfizer aplikoi më 20 nëntor me të dhëna që tregojnë njëlloj efikasitet të lartë.

Në testimet e Moderna-s janë përfshirë 30,000 njerëz në Shtetet e Bashkuara., nga të cilët vetëm 11 shfaqen problem por edhe ato të papërfillshme sipas studiuesve.

Vaksina  shfaqi nivele të ngjashme të efikasitetit për njerëzit e moshuar dhe ata të grupeve të ndryshme racore.

Në provën klinike të Fazës 3 të Pfizer, vaksina u tregua e efektshme  në 95%, dhe një  vullnetar që mori vaksinën, zhvilloi  simptoma të rënda.

Nëse FDA jep autorizimin e përdorimit të urgjencës së vaksinës, e cila pritet të bëhet brenda një ose dy ditësh, një komitet këshillimor në Qendrat e SHBA-së për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve do të bëjë një rekomandim se kush duhet t'i marrë vaksinat e para. Ky grup ka të ngjarë të përfshijë punonjës të kujdesit shëndetësor dhe banorë të shtëpive të të moshuarve.

Deri në fund të vitit 2020, Moderna pret që të ketë afërsisht 20 milion doza të vaksinës së saj në dispozicion në Shtetet e Bashkuara dhe është në rrugën e duhur për të prodhuar 500 milion deri në 1 miliard doza globale vitin e ardhshëm.

We just announced the primary efficacy analysis in the Phase 3 COVE study for mRNA-1273, our COVID-19 vaccine candidate and that today, we plan to request an Emergency Use Authorization from the U.S. FDA & conditional approval from the EMA. Read more: https://t.co/90FbcVHdWN pic.twitter.com/36tpY0QeFl

— Moderna (@moderna_tx) November 30, 2020

 

 

S.M./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    10 vjet më pas, a është bërë drejtësi për 21 janarin?

Komento

Komente

  • Bada B: 30/11/2020 15:49

    Miratimet i aprovojne vetem popujt,keshtuqe ti bej qefin vetes Moderna me kerkesa,francezet Zoti i bekoft po i tregojn dhembet ndyrsirave qe me pretekse dhe mashtrime duan te dalin ke vaksina e djallit.Miq te dashur hapni syt ne internet se ka burime informacionesh te pastra sa te doni mos mykosni kokat nga mediat parazitare

    Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

‘A do votoni PD?'! Fushata derë më derë e Bashës për të matur votën e qytetarëve, Report Tv zbardh pyetësorin