POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Mosdekretimi i Cakajt, zëdhënësi i Metës i përgjigjet Ramës: Askush nuk mund ta ndalojë Presidentin

Presidenti Ilir Meta dhe zëdhënësi Tedi Blushi

TIRANE-Vijon debati mes Presidentit Ilir Meta me kryeministrin Edi Rama pas vendimit të kreut të shtetit për mosdekretimin e Gent Cakajt në postin e Ministrit për Europën dhe Punët e Jashtme. Presidenti Meta i është përgjigjur kreut të qeverisë përmes zëdhënësit  Tedi Blushi. Ai shprehet se askush nuk mund ta ndalojë Presidentin që të ushtrojë kompetencat e tij të qarta kushtetuese për emërim e shkarkim ministrash, ndërsa shkon më tej duke akuzuar kreun e qeverisë se ka marrë peng reformën në drejtësi.

“Nuk ka komision garancish statutore që ndalon Presidentin e Republikës të ushtrojë kompetencat e tij të qarta kushtetuese për emërim e shkarkim ministrash. Duhet të jetë e qartë për pengmarrësin e Reformës në Drejtesi: Aksioni për rivendosjen e plotë të rendit kushtetues e ligjshmërisë nuk ndalet” thotë Blushi.

Vetë kreu i shtetit reagoi sot sërish pas deklaratave të kryeministrit Edi Rama mbrëmjen e kaluar i cili tha se Meta u pajis me certifikatë sigurie brenda disa orësh kur u zgjodh kryetar Kuvendi në shtator 2013 (Lexo këtu). Rama u përgjigj menjëherë duke thënë se nuk do të merret më me atë që e ka quajtur pengmarrësin e Kushtetutës në zyrën e Presidentit.

Debati nisi dy ditë më parë kur Presidenti Meta ktheu dekretin për Gent Cakajn duke e konsideruar atë të papërshtatshëm për shkak të qëndrimeve të tij lidhur me çështjen e kufijve të Kosovës, mungesën e përvojës si dhe shkeljen që ka konsumuar pasi prej 7 muajsh ka mbajtur detyrën e zv/ministrit pa qenë i pajisur më parë me certifikatë sigurie.

Dokument të cilin Cakaj e ka marrë vetëm në datën 4 janar, 24 orë pas aplikimit. Meta kërkoi hetim edhe për DSIK institucion i cili sipas tij nuk ka kryer verifikim të plotë për figurën e Gent Cakajt (Lexo këtu). Por përgjigjia e DSIK ishte se verifikimi ndaj Cakajt është bërë i plotë duke konkluduar se kandidati për ministër të Jashtëm nuk është i rrezikshëm (Lexo këtu). 

d.ba.
Komento

Komente

  • Emigrati: 12/01/2019 21:20

    O ta qi**a presidentin we kemi njé cop hajdut muti.

    Përgjigju
  • Dino: 12/01/2019 15:43

    BRAVO LIKE I MOLL JE

    Përgjigju