Mosmarrëveshja ligjore mes Johnny Depp dhe Amber Heard me një fund të lumtur! Bien në kompromis, aktroja do i paguajë aktorit 1 milion dollarë

Mosmarrëveshja ligjore mes Johnny Depp dhe Amber Heard me një fund të lumtur! Bien në kompromis, aktroja do i paguajë aktorit 1 milion dollarë

Johnny Deep dhe Amber Heard

Mosmarrëveshja ligjore mes Johnny Depp dhe ish-bashkëshortes së tij, Amber Heard , përfundoi me një fund të lumtur. Përçarja prej vitesh mes tyre përfundoi me një marrëveshje në lidhje me shumën e parave që Heard duhet të paguajë, pasi ylli i Hollivudit u lirua nga akuza në gjyqin e qershorit të kaluar.

Avokatët e tyre arritën një marrëveshje në të cilën kompania e sigurimeve të Heard do t'i paguajë Depp-it 1 milion dollarë për të zgjidhur çështjen.

Pas vendimit të gjykatës në verë, që e shpalli fajtore, Heard mobilizoi çdo mjet për të ulur shumën, pasi përfaqësuesit e saj ligjorë theksuan disa herë në deklaratat e tyre se klienti i tyre nuk kishte mundësi të paguante 15 milionë dollarët.

Për 6 vitet e fundit, çifti dikur i dashuruar i Hollivudit është përfshirë në një maratonë akuzash të rënda pasi Heard pretendoi se ajo ishte viktimë e dhunës në familje gjatë martesës së tyre të shkurtër. Dhuna, alkoolizmi dhe droga luajtën një rol të madh në këtë rast, me emrin e Depp të ekspozuar shumë në media.

Përfaqësuesit e Heard i thanë Mail Online: 'Amber tani po pret me padurim të vazhdojë me jetën e saj siç kishte planifikuar të bënte gjashtë vjet më parë. Ajo dëshiron ta lërë pas vetes këtë episod fatkeq dhe t'i kthehet asaj që do në jetë, karrierën e saj, familjen dhe qëllimet e saj”.

Pas disa muajsh larg Instagramit, Heard u rikthye duke shkruar ndër të tjera për jetën e saj të shkatërruar dhe sfidën ndaj sistemit të drejtësisë amerikane.

Postimi i Heard

“Pas shumë diskutimesh, kam marrë vendimin shumë të vështirë për të zgjidhur padinë për shpifje që ish-bashkëshorti im ngriti kundër meje në Virxhinia. Për mua është e rëndësishme të them se nuk e kam zgjedhur kurrë këtë. Unë u ngrita në mbrojtje të së vërtetës sime dhe duke e bërë këtë, jeta ime, siç e dija, u shkatërrua. Shpifja me të cilën u përballa nga mediat sociale është një version i përforcuar i mënyrave se si gratë synohen përsëri kur dalin përpara. Tani më në fund kam një shans të çlirohem nga diçka që u përpoqa të largohesha gjashtë vjet më parë dhe me kushte që mund të pajtohem. Unë nuk pranoj asgjë. Ky nuk është një akt koncesioni. Nuk ka kufizime apo gaga në lidhje me ecjen përpara të zërit tim.

Unë e marr këtë vendim duke humbur besimin në sistemin ligjor amerikan, ku dëshmia ime e pambrojtur shërbeu si ushqim argëtimi dhe media sociale.

Kur qëndrova para një gjyqtari në Britaninë e Madhe, u shfajësova nga një sistem i fortë, i paanshëm dhe i drejtë, ku mbrohej nga dhënia e momenteve më të këqija të dëshmisë sime në mediat botërore dhe ku gjykata konstatoi se kam vuajtur dhunë në familje dhe seksuale. .

Megjithatë, në SHBA, unë shterrova pothuajse të gjitha burimet e mia para dhe gjatë një gjyqi në të cilin u nënshtrova në një sallë gjyqi ku u përjashtuan provat e shumta të drejtpërdrejta që vërtetonin dëshminë time dhe në të cilën popullariteti dhe fuqia kishin më shumë rëndësi se arsyeja. . dhe procesi i rregullt. Në këtë mes, u ekspozova ndaj një lloj poshtërimi që thjesht nuk mund ta ripërjetoj. Edhe nëse apeli im në SHBA do të jetë i suksesshëm, rezultati më i mirë do të ishte një rigjykim, ku një juri e re do të duhej të shikonte sërish provat. Unë thjesht nuk mund ta kaloj atë për herë të tretë.

Koha është e çmuar dhe unë dua ta shpenzoj atë në mënyrë produktive dhe me qëllim. Për shumë vite kam qenë i mbyllur në një proces të dhimbshëm dhe të shtrenjtë ligjor që ka rezultuar i paaftë për të mbrojtur mua dhe të drejtën time për fjalën e lirë. Nuk mund të përballoj të rrezikoj një faturë të pamundur, që nuk është vetëm financiare, por edhe psikologjike, fizike dhe emocionale. Gratë nuk duhet të përballen me abuzime apo falimentim për të thënë të vërtetën e tyre, por fatkeqësisht kjo nuk është e pazakontë.

Në zgjidhjen e këtij rasti, unë po zgjedh gjithashtu lirinë për t'i kushtuar kohën time punës që më ndihmoi të shërohem pas divorcit tim.

Nuk do të kërcënohem, nuk do të zhgënjehem apo dekurajohem nga çdo gjë që ka ndodhur për të thënë të vërtetën. Askush nuk mund dhe nuk do të ma heqë këtë. Zëri im do të mbetet përgjithmonë pasuria ime më e vlefshme.

Dua të falënderoj të gjithë ata që më kanë mbështetur dhe të tërheq vëmendjen për mbështetjen që kam ndjerë dhe parë publikisht në muajt që nga gjyqi dhe përpjekjet që janë bërë për të treguar solidaritet me historinë time. Nuk gjej fjalë të mjaftueshme për t'ju shprehur shpresën që besimi juaj tek unë frymëzon, jo vetëm për mua, por për të gjithë ju.

Faleminderit. Shihemi se shpejti".

Rezultatet e gjyqit

Juristët nuk i konsideruan të mjaftueshme provat e paraqitura nga aktorja në gjykatë, por as nuk u bindën nga "performancat" e saj në gjykatë. 

Vendimi i tyre i quan " të gjitha pretendimet e Amber Heard të rreme". 

Kujtohet se aktori ngriti padi ndaj ish-bashkëshortes së tij, për shpifje në shkrimin e saj në  Ëashington Post . Amber Heard e akuzoi atë për abuzim fizik dhe psikologjik gjatë martesës së tyre 15-mujore. Johnny Depp e paditi atë për pretendimet e saj, duke kërkuar 50 milionë dollarë dëmshpërblim, dhe më pas ajo e paditi atë për 100 milionë dollarë. Pas tre ditësh diskutime dhe pasi mori në shqyrtim të gjitha provat, juria e shpalli aktoren fajtore për shpifje ndaj ish-bashkëshortit të saj.

S.C/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Pronat shtetërore mund të shkëmbehen me private, si e vlerësoni ligjin?×

Lajmi i fundit

Sulmohen me gurë 2 autobusë me tifozë të Skënderbeut, nga Tirana po ktheheshin në Korçë! Thyhen xhamat (FOTO)

Sulmohen me gurë 2 autobusë me tifozë të Skënderbeut, nga Tirana po ktheheshin në Korçë! Thyhen xhamat (FOTO)