Motoristët nga Nju Jorku në Tiranë për ‘Paradën e shqiptarëve’: Zemra na çon te gjuha shqipe

 

Për herë të parë në Tiranë do të mbahet Parada e Shqiptarëve, së cilës i janë bashkuar edhe një grup motoristësh të cilët marrin pjesë çdo vit edhe në paradën në Nju Jork. Një prej tyre tha për Report Tv se kjo ditë është historike, ndërsa theksoi se e kanë ruajtur gjuhën shqipe pasi vetë zemra i çon tek ajo.

"Kjo është historike. Parada e parë këtu në Tiranë dhe ne jemi me shumë qejf të vijmë prej ne dhe ta bëjmë këtë festë të madhe këtu.  Kemi bërë prej 10 vitesh, kjo është shumë më shumë për ne. Jemi shumë të kënaqur, pa fjalë. Jam nga Maqedonia, jetoj prej 54 vitesh në Amerikë. E kemi ruajtur gjuhën shqipe, nëna e baba na thanë me fol shqip medoemos, zemra na çon tek ajo. Familjarët gjithë flasin shqip", tha ai.


Lajmi kryesor:

'JEMI NJË!' Parada Kuqezi në Tiranë, 200 delegacione nga trojet shqiptare dhe arbëreshe në bulevard


SI.E./KT/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Kuvendi miraton ndërtime strategjike në zonat e mbrojtura, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Ja vendi ku 19-vjeçarja varrosi babanë pasi e vrau në Shënvlash të Durrësit

Ja vendi ku 19-vjeçarja varrosi babanë pasi e vrau në Shënvlash të Durrësit