Mungoi pa arsye duke zvarritur procesin ndaj Arbër Çekajt, gjykata gjobit me 5 mijë lekë avokatin Maks Haxhia

Mungoi pa arsye duke zvarritur procesin ndaj Arbër Çekajt, gjykata gjobit me 5 mijë lekë avokatin Maks Haxhia

Arben Çekaj dhe avokati Maks Haxhia

Gjykata ka gjobitur me 5 mijë lekë avokatin Maks Haxhia pasi mungoi pa shkak në seancë duke zvarritur procesin ndaj Arben Çekajt, i arrestuar për 613 kg kokainë në kontenierin me banane që vinte nga Kolumbia.

Sot ishte parashikuar seanca për Çekajn, por u shty për shkak të mungesës së avokatit, Maks Haxhiaj.

Në shkurt të dy viteve më parë në një operacion me Doganat, Policinë e Shtetit dhe partnerët ndërkombëtar në kontenierin me banane që vinte nga Kolumbia për llogari të “Arbër Garden” u sekuestruan 613 kg kokainë. Pronari i kompanisë Çekaj u arratis në Gjermani ku kërkoi edhe azil, por u ekstradua drejt Shqipërisë pak muaj më parë për të përballuar me drejtësinë shqiptare, ndërsa sot u dha vendimi për masën e dënimit.

Prokuroria e Krimeve të Rënda ka kërkuar dënimin me 21 vite burg për Arbër Çekajn, pronarin e kompanisë "Arbi Garden" , por duke qenë se gjykimi ishte i shkurtuar, nëse gjykata pranon kërkesën e prokurorisë për 21 vite burg, Çekaj do të vuajë vetëm 14, pasi ulet 1/3. Për shoferin Armando Pezakun u kërkuan 13 vite burg (me gjykim të shkurtuar 8.8 vite), ndërsa për menaxherin e kompanisë Donaldo Lushaj u kërkuan 14 vite, me gjykim të shkurtuar 10.8 vite, gjithmonë nëse pranohet kjo masë dënimi nga gjykata.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Avokati i korruptuar: 07/07/2020 15:16

  Gjykata dënon sa për sy e faqe, për të thënë që ja e dënuam se maksi nuk paraqitet,nuk na e fusni dot, jeni të korruptuar si maksi dhe gjykata keni rënë në kompromis, gjobë 5 mijë lekë hahahahaha. vetem avokatët dalin të fituar në 30 vjet korrupsion kësi soj avokati korruptuan çdo institucion në Shqipëri dhe nuk ju ndodh gjë..

  Përgjigju
 • Hajt mi: 07/07/2020 14:32

  Kur I Ben keto manovra KRYETARI I dhomes se avokatise, ca te presesh nga ky qe predikon drejtesi

  Përgjigju
 • Ilir: 07/07/2020 14:11

  Bo bo, cfare i paskeni bo!!!

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Eksperti i PD-së: Rënia e Euros rrit çmimet, qeveria të jetë më e kujdesshme me kursi

Eksperti i PD-së: Rënia e Euros rrit çmimet, qeveria të jetë më e kujdesshme me kursi