Murrizi: Të hetohet pasuria e politikanëve! Dikur me hale tek fiku, sot me brekë Armani (VIDEO)

Ditën e sotme në Kuvendin e Shqipërisë është paraqitur raporti vjetor i ILDKPI-së, institucionit që kontollon pasurinë e parlamentarëve.  Deputeti i Partisë Demokratike, Myslym Murrizi tha se tashmë vendi ynë ka nevojë për një ligj më të strukturuar.

Duke komentuar pjesë nga raporti i ILDKPI-së për sa u përket "spiunëve" të Shtetit, siç Murrizi i referohet “Bilbilfryrësa”, personat që kallëzojnë apo zbulojnë informacione për shkeljet e ndryshme, në sektorin publik apo privat, ai tha se shqiptarëve u ka ardhur në majë të hundë me spiunët.

Ndër të tjera Murrizi ka deklaruar se duhet të fillojnë hetimet për politikanët pasi sipas tij nuk janë më shumë se 500 prej tyre që kanë marrë në qafë Shqipërinë.

"10 faqe për spiunët e shtetit dhe privatit që nuk kanë funksionuar 126 njësi sinjalizues tek sektori publik dhe 426 për sektorin privat. Quani arritje që janë gjobitur disa subjekte. Shqiptarët janë ngopur me spiunë dhe bilbilfryrës. Shqiptareve u ka ardh ne majën e hundës me spiunët. Vini për të raportuar. Po ishte krahasimi me 2003 dhe 2013 ajo që nuk më pëlqeu. Kjo është njëlloj me regjimin komunist që e krahasonte me 38'. Do doja që të përgatisim një ligj për objektin e punës. Miliona pasuri kanë banorët e kësaj salle. Që kanë ardhur me brekë doku ndërsa sot vijnë me Armani dikur kishin banjo te fiku tani kanë hale edhe për macet. Unë prap shof shumë ata që kanë marrë vendin në qafë nuk i kalojnë 500. Këto që kanë qenë këtu dhe këta që janë këtu. Ata nuk i justifikojnë. A ka verifikim. Ka zyrtarë që kanë aksione në supermarektet e Serbisë dhe që blejnë vila në firenze. Vettingu i gjyqtarëve. Ka qenë shumë e agazhuar. Ju me 70 veta...shoh se nuk mund të jeni eficent. Për vitin 2018...pse nuk i keni me emra deputete, drejtoret, ish ministrat ? Pra duke bërë thirrje koha ka ardh për të bërë një ligj konkret. Duhen hequr disa drejtorë. 15 000 deklarat nuk i heton dot kurrë. Ligj të thjeshtë dhe redukto gamën që ke kap", deklaroi Murrizi. 

/G.M./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A është përdorur për përfitime politike pandemia e koronavirusit?

Komento

Komente

 • VILA: 17/06/2019 15:37

  Rrespekt vetem per idene qe ka shfaqur,sepse jo se do hetohen sepse hajnat djathtas mbrojne hajnat majtas.Te pakten kete nuk e kishte thene deputet tjeter deri me sot.

  Përgjigju
 • Xxx: 17/06/2019 15:28

  Keta politikane qe populli i zgjedh kane menduar vetem per vehten e tyre dhe aspak per popullin, shume mire thote deputeti Murizi ti hetohet pasuria çdo deputeti dhe ish deputeti.

  Përgjigju
 • Fredi: 17/06/2019 13:16

  Bravo!

  Përgjigju
 • aliu: 17/06/2019 13:11

  O Lym! Po per pasurine tate , a e ke pyet najhere Nazifin qe punonte me traktor ? Apo ke punuar ti ? Mire eshte te mos flasesh per te tjeret, pa dhene llogari per tenden. Vertet ke me pak se disa praj atyre qe jane aty, po edhe ti nuk je keq. Apo je bee xheloz per ata qe kane me shume se ti ?

  Përgjigju
 • NENA: 17/06/2019 11:26

  Te lumte goja o Murriz. Kemi 33 vjet qe punojme burre e grua per te rritur e shkolluar femijet dhe akoma nuk kemi arritur te behemi me shtepi tonen se kredia vazhdon .

  Përgjigju
 • asolingo: 17/06/2019 11:25

  Kush nuk firmosi qe te iki Ilir Meta te kepuse qafen dhe te jap doreheqjen kushdo qe te jete quhet Majko pajko e ku di une.N.q.s e ka shoke jashte parlamentit.

  Përgjigju
  • Nasi: 17/06/2019 13:04

   Po prandaj nuk ecim para, se e pe si tha majkoja e kam shok nuk e hedh dot

 • Bravo: 17/06/2019 11:24

  Respekt Z/Murrizi!

  Përgjigju
 • TRALALA REXHEP KASAP LEKA [KEPI]: 17/06/2019 11:15

  Murizi je një BURR i vërtet një njeri ekselent. Me karakter i pastër e njeri tepër korekt. Kërkon gjën më elementare për mega vjedhjet që kan bër nga të dy krahët e politikës. MURIZI RESPEKT.

  Përgjigju
 • Moni: 17/06/2019 11:13

  Murrizi mund te jete cte doje por ato qe ka thene jane gjera qe i deshirojne dhe qytetaret. Mos vijme rrotull kusise, por te merremi me pasurite e ketyre politikaneve si Like floriri, Edi Rama Blendi Gonxhe Sali Berisha etj.

  Përgjigju
 • redi: 17/06/2019 11:08

  Bravo Murriz ,po flet me gjuhen qe duhet te flase populli .Vetingu nuk duhet bere vetem per skandalet e korrupsionit shteteror , por dhe kontroll te imtesishem per te gjithe politikanet e mbas 91 per pasurine qe kane vene

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Mungonte Braçe që duhet të prezantonte pr.ligjin, shtyhet Komisioni për Integrimin! Hajdari: Të paktën është online dhe s'keni pasur angari të vini në zyrë