Më në fund kthehen 6 shqiptarët e mbetur në Bari....Iu bë testi për COVID-19

6 shqiptarët e mbetur në Bari janë kthyer më në fund në Shqipëri. Report Tv mëson se shqiptarët u kthyen me tragetin e mallrave nga Bari në Durrës nën masa të rrepta sigurie. Atyre u është kryer edhe testi i COVID-19 nga ku kanë rezultuar negativë.

Në bashkëpunim mes konsullatës shqiptare dhe autoriteteve italiane, shqiptarët e kthyer tashmë duhet të qëndrojnë edhe 14 ditë në vetëkarantinim. Udhëtimi i tyre u bë falas.

Autoritetet italiane kanë nisur punën për të kthyer të gjithë shqiptarët që mbetën jashtë atdheut për shkak të mbylljes së kufijve nga situata me koronavirusin.

Nga e hëna pritet të nisin fluturimet e para, që siç tha kryeministri Edi Rama do të jenë falas dhe do të bëhen nga avioni "Lasgushi" i "Air Albania".

G.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Arrestimi i infermieres për vjedhje; A mendoni se ka bluza të bardha që abuzojnë me detyrën dhe besimin e pacientëve?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

‘O Pjetër, Pjetro’...VIDEO nga momenti kur qytetari shpëtohet pasi ishte izoluar në shtëpi nga bora 4 metër (VIDEO)