Ndahet nga jeta 'Partizani i vogël Velo', Konstandin Ropi

Ndahet nga jeta 'Partizani i vogël Velo', Konstandin Ropi

Kostandin Ropi

Kostandin Ropi, heroi i vogël i “Partizani i vogël Velo” është ndarë nga jeta në moshën 90-vjeçare. Ai ka lindur në Leshnicë të Vithkuqit në vitin 1930 dhe mbeti jetim që në moshë të vogël, pasi iu vranë prindërit dhe doli në mal partizan në moshën 12-vjeçare.

Është personazhi real i filmit të Kinostudios “Shqipëria e Re” që u kthye në heroin e filmit “Partizani i vogël Velo”. Pas çlirimit të vendit ka mësuar në një shkollë ekonomike për kontabilitet në vitet 1947 – 1948 dhe më pas ka studiuar në shkollat ushtarake në Bashkimin Sovjetik.

Në Tiranë përfundoi Shkollën e Bashkuar të Oficerëve dhe Akademinë Ushtarake. Më pas, kur mbaroi Akademinë Ushtarake shkoi me shërbim në Durrës për shumë vite. Ropi pas daljes në pension u rikthye në vendlindje në Korçë.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Edi: 06/08/2020 15:34

    I qofte dheu i lehte, e falenderoj per cfare ka bere. Hero !

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

'Poker' në transfertë, Barcelona shkëlqen dhe ruan distancën nga Real Madridi (GOLAT)

'Poker' në transfertë, Barcelona shkëlqen dhe ruan distancën nga Real Madridi (GOLAT)