Ndërron jetë Baba Arshi Bazaj 
në SHBA në moshën 109-vjeçare

Ndërron jetë Baba Arshi Bazaj <br />në SHBA në moshën 109-vjeçare
Ka ndërruar jetë në moshën 109-vjeçare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës Baba Arshi Bazaj, babai i Teqesë Baba Rexhepi në Detroit.

Ai ka ndërruar jetë sot, ndërkohë që kanë nisur edhe përgatitjet për ceremoninë mortore në të cilën pritet që të marrin pjesë shumë personalitete, mes të cilëve edhe Kryegjyshi botëror H.Dedë Edmond Brahimaj.

Baba Arshi Bazaj ka drejtuar deri tani të vetmen Teqe bektashiane e cila është e hapur dhe funksionon në zonën e Detroit, në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, në të cilën kryejnë ritet fetare shumë besimtar nga Shqipëria dhe vende të tjera.


Redaksia Online
(F.T/shqiptarja.com)


 

  • Sondazhi i ditës:

    Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

FOTOGALERIA/ Ndërtimet fortifikuese në ‘Ishullin e Sazanit’ në vitet 1915-1921 me qëllim kontrollin e ‘Ngushticës së Otrantos’

FOTOGALERIA/ Ndërtimet fortifikuese në ‘Ishullin e Sazanit’ në vitet 1915-1921 me qëllim kontrollin e ‘Ngushticës së Otrantos’