Rama në konferencën e OKB për klimën: Jemi në krizë energjetike, mbani premtimet për financim! Jo të na fusni në borxhe por me grante! FOTOALBUM nga takimi me Trudeau tek Bennett i Izraelit

I pranishëm në konferencën e OKB mbi ndryshimet klimatike COP26, mbajtur në Glasgou, Skoci, Kryeministri Rama ka mbajtur një fjalë të rastit ku ka thumbuar ato vende që ai i quan 'ndotës të mëdhenj'.  Rama u shpreh së është krenar që Shqipëria nuk është vend ndotës dhe që prodhimi ynë i energjisë mbështetet te burimet e ripërtëritshme, 100 për qind hidrike, zero për qind karburante fosile. Nga ana tjetër, kryeministri Rama shtroi një pyetje për vendet e fuqishme, kur tha se: ” ju dëgjova dhe mbajta shënim, por ende nuk kam marrë përgjigje për pyetjen me të cilën kam ardhur këtu. Ndoshta nuk i ka shkuar kujt në mend, kështu që po e them qartë: “Si mendojnë të na ndihmojnë ndotësit e mëdhenj neve, që jemi jondotës?” Rama kërkoi mbështetjen e premtuar, e cila në këto krize energjetike bëhet shumë e rëndësishme. 

"Por ne nuk jemi të vetëmjaftueshëm, kështu që na duhet të importojmë energji dhe, për pasojë, importojmë ndotje. Vendi ynë i vogël ju pyet: “Për sa kohë do të na duhet të vazhdojmë të bëjmë të vetëm gjënë e duhur? Për sa kohë do të na duhet të jemi të parët që paguajnë çmimin për kontributin tuaj në ndryshimin e klimës dhe, më tej, për mosndreqjen e pasojave të saj nga ana juaj? Ne mund t’i kishim pranuar të gjitha ofertat fitimprurëse që na janë bërë për vite me radhë për termocentrale me qymyr. Do të na kishin ndihmuar për të kompensuar sezonet tona të thatësirës, kur mungesa e reshjeve na detyron të dalim në treg dhe të blejmë energji me kosto shumë të lartë nga të mëdhenjtë. Jam krenar që nuk e kemi bërë, por, tani, vendi im i vogël sheh atë çfarë ndodh këtu, sesi ndotësit më të mëdhenj marrin racionet më të mëdha të parave, për të na ndihmuar ne të përballemi me ndryshimin klimës siç thonë", tha Rama.

Gjatë fjalës së tij, Rama tha se vendet e mëdha janë shkaktare për ndryshimin e klimës dhe se këtë pasojë e vuajnë vendet e vogla si Shqipëria. Teksa kërkoi që vendet e mëdha të mbanin premtimin për financimin për furnizimin me energji të pastër elektrike, Rama tha se kjo duhet të bëhet me grante dhe jo hua që i zë vendet e vogla në grackën e ciklit të borxhit.

"Ne nuk mund të rrimë pa bërë gjë e të presim nëse tregjet lëvizin me shpejtësi në drejtimin e duhur. Shpresoj që do t’i mbani premtimet për financim, për të mbështetur vendet me të ardhura të ulëta dhe të mesme; duke nisur nga modele të energjisë së pastër, siç është Shqipëria. Ky financim nuk duhet të vijë në formën e huave që i zënë vendet tona në grackën e ciklit të borxhit, por përmes granteve që na fuqizojnë të investojmë. Dhe shpresoj që mbështetja nuk do të vazhdojë të nënkuptojë studime e strategji pa fund, ndikimi i të cilave është shumë herë më i ulët sesa kostoja që duhet për të paguar njerëzit nga vendet e pasura që i hartojnë ato", ka thënë kryeministri. 

Glasgow i Skocisë ka hapur dyert më 31 tetor për Konferencën Botërore të Klimës së OKB-së, me pjesëmarrje të krerëve të lartë të politikës nga e gjithë bota, të deleguarve, ekspertëve e organizatave aktive në mbrojtje të klimës. Kryeministri Rama, i pranishëm në konferencë, ka zhvilluar takime me liderë të ndryshëm botërorë, europianë dhe rajonalë, ndër ta Angela Merkel, Emmanuel Macron, Ursula Von Der Leyen, Mark Rutte, Kyriakos Mitsotakis, Aleksandër Vuçiç etj.

Për dy javë të deleguarit, politikanët dhe ekspertët do të diskutojnë se si duhen zbatuar më tej objektivat për mbrojtjen e klimës, me qëllim që të arrihet synimi i kufizimit të ngrohjes globale deri në 1.5 gradë, arritja e të cilit po vihet fort në dyshim nga ekspertët. Në mbyllje të konferencës pritet të nënshkruhet zotimi për të ndaluar shpyllëzimin deri në vitin 2030.

 

 

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 19:50
FOTOT/ Nga Trudeau tek Bennett i Izraelit, Rama tregon kë takoi në konferencën në Skoci

Në foto, duket se kreu i qeverisë është takuar edhe me ish-kryeministren e Britanisë së Madhe Theresa May teksa ka qenë i shoqëruar nga ministrja e Mjedisit dhe Turizmit Mirela Kumbaro. Po ashtu Rama ka pasur edhe një takim me homologun e tij kanadez Justin Trudeau, e kryeministrin e Izraelit, Naftali Bennett.

 

Ora 14:41
FOTOLAJM/ Rama 'kokë më kokë' me Leonardo Di Caprion: Na lidh mbrojtja e Vjosës

Kryeministri Rama ka qenë i pranishëm në konferencën e OKB mbi ndryshimet klimatike COP26, mbajtur në Glasgow, Skoci, pjesë e së cilës ishte edhe aktorin e Hollywood-it,  Leonardo DiCaprio, i cili është njëherësh edhe një ambasador i mbrojtjes së natyrës. Rama është takuar me DiCaprio duke e postuar në Instagram krahas së cilës shkruan "Kur je komshi me Leonardo DiCaprion dhe të lidh mbrojtja e Vjosës".

Aktori Di Caprio është mbrojtës i natyrës dhe postimet e tij për mbrojtjen e Vjosës kanë qenë të shumta. Po ashtu edhe qeveria Rama, para 1 viti është shprehur se nuk do të lejojë shkatërrimin e Vjosës.

“Qeveria jonë e ka shpallur park kombëtar Vjosën e sipërme. Ministria jonë e Mjedisit ka refuzuar zyrtarisht të japë leje për projekte HEC-esh në Vjosën e poshtme që do të integrohet me parkun. Vala shkatërruese e qeverisë së vjetër mbi lumenjtë në tërësi është zmbrapsur ka kohë”, ka thënë Rama.

Kauza e Vjosës tashmë ka marrë zë jashtë Shqipërisë. Aktori i njohur Leonardi di Caprio ka mbështetur nismën për mbrojtjen e lumit të Vjosës në Shqipëri që nga viti 2019. Ai është shprehur kundër vendimit për të ndërtuar hidrocentrale në Vjosë, që është edhe një nga lumenjtë e 'egër' në Evropë. Di Caprio ka qenë aktiv vazhdimisht për çështjen e Vjosës, i cili ka reaguar edhe vitin që lamë pas në lidhje me deklaratën e kryeministrit Edi Rama më 25 shtator ku refuzoi zyrtarisht të japë leje për projekte HEC-esh në Vjosën e poshtme. Por, edhe këngëtarja Ellie Goulding i është bashkuar fushatës për mbrojtjen e lumit Vjosa nga HEC-et. Goulding është shprehur se  këto ndërtime do të dëmtonin kultura të shumta dhe të larmishme të rajonit duke nxitur edhe ndotjen e shkatërrimin e klimës.

Lumi i Vjosës në Shqipëri është një ndër lumenjtë e fundit të egër dhe të pa prekur nga dora e njeriut, që ekzistojnë në Europë. Me një gjatësi prej 270 km, i ndarë në kanione, lumenj të ndërthurur, ishuj dhe gjarpërime të rrëmbyeshme, Vjosa lidh shtetet e Europës së bashku.

K.T./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Iris: 03/11/2021 02:03

  Rama qenka krenar qe s'jemi vend ndotes!! L.O.L.Po cfare industrie e rende i ka shpetuar Buldozjer Berishes,qe te ndikonte ne ndotje? Ind.e renda jane ato qe ndotin me shume,pastaj jane populli,por per ate me mire hesht,se e kemi pare nivelin e pastertise,mjafton te shohesh lumenjte,te mos flasim per rruget e qytetet,per te mos folur per Gjanicen (ne mos gaboj),ku nafta konkuron me ujin e lumit per te njejten rrjedhe!

  Përgjigju
 • Artim: 02/11/2021 18:46

  Cfare thua ore? Kastrati dhe gjith plerat qe ju i mbeshtesni ne import export jane bere MILIARDERA ne kurrizin tone se nuk prodhojm asgje. Miliarderet tane jane disa brokera kriminele me te poshter se sa ata ciliminjte e Forexit. Por Gjermani i mbron qytetaret e vet, ndersa ne i zhvasim. Nuk prodhojm asgje. Ajri ne Tirane eshte TMERR. Ndersa PLERAT PLERAT zotrote jane KUDO, dhe populli eshte i detyruar ti djegi. Leri pordhet me nderkombetaret e shtroju punes se 240,000 te tjere kane aplikuar per llotari Amerikane, ne nje kohe qe Amerika eshte ku e ku me ate qe ka qene, eshte skandal. Pra imagjino sa skandal jemi ne. Boll ne parrulla Enveriste.

  Përgjigju
 • Syri: 02/11/2021 17:45

  Je lider global je 1. Llumi me i madh pas lul bashes

  Përgjigju
 • Nastradini: 02/11/2021 16:27

  Naltmadhnija deklaron se qeveria qe ai udheheq ska dhene leje per hidrocentrale neper rrjedhen e lumenjve, dhe ankohet per mungesen e financimeve per mbrojtjen e mjedisit dhe ngrohjen globale. Zotni i dashur ne ate konference u vendos per te mbjelle 1 miliarde peme deri ne 2030, nderkohe qe dikush brenda partise ne krahun tat shpyllezoi hektare te tera ne pyjet e Librazhdit. Mbrojtje e mjedisit do te thote mbjellje pemesh, pasterti mjedisore, ulje e betonizimit te zonave urbane etj etj, gjera qe ne ska rezultojne. Sa leje per te betonizuar kane dhene kryebashkiaket socialiste ne 8 vitet e fundit dhe sa parqe apo zona te gjelbra jane ndertuar neper qytete?? Leje betonizimi me tonelata, ndertim hapesirash publike te gjelberta ZERO. Kur ka qene hera e fundit ne 8 vjeçarin tend te mandatit qe eshte bere pastrim dhe drenim qofte dhe i nje km ne lumenjte e shqiperise?? ZERO km te pastruar. Kur ka qene hera e fundit qe qeveria jote ka investuar per rehabilitim apo gjelberim ne zonen PATOS-MARINEZ?? ZERO investim, ASNJE rrenje peme e mbjelle, dhe asnje mase ndaj ndotjes nga nenproduktet e naftes. Kur ka qene kontrolli i fundit ne bregdetin e Durresit ne lidhje me betonizimin e bregut te detit, sa masa ndeshkimore jane ndermarre dhe a ka ndonje meter breg apo rere te rehabilituar?? ZERO ndeshkime dhe ZERO rehabilitim zone dhe baterdia e hedhjes se betonit ne det vazhdon. Sa eshte proporcioni i pemeve te mbjella per cdo leje ndertimi te dhene ne Durres gjate mandateve te Vangjush Dakos?? Mesatarisht 1 peme e mbjelle per cdo leje 2 leje ndertimi me mesatare te betonizimit nga 6-9 kate, shakterrim dhe betonizim edhe i atyre pak pemeve neper qytet. Kur ka qene studimi i fundit mbibiodiversitetin ne Shqiperi nga qeveria qe ti udheheq ne kto 8 vitet e fundit?? ZERO studime, nderkohe qe liqenet e LURES po zhduken, lagunat e Lezhes po mbyten nga plehrat, cdo grykederdhje lumenjsh eshte kasaphane plehrash dhe inertesh, shtratet lumore qe gjenden prane qyteteve jane ne nivele katastrofike mbeturinash dhe rrezik epidemish. Pra perpara se te ulurasesh se ca bastardimi kane bere qeverite perpara teje mendo se cfare bere ti ne 8 vjet!! FATKEQESISHT ASGJE, ZERO, NUL, NADA, NIKS.

  Përgjigju
 • Pallmall: 02/11/2021 16:18

  Pse pak po te ndihmojne... 3 mandate pa bo asgje

  Përgjigju
 • Ops: 02/11/2021 15:42

  Ti je halja me e madhe

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Në Shqipëri do të prodhohen municione për Ukrainën, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Adem Jasharin, ja si e stërvita në Tiranë! Sali Berisha më pushoi nga puna!

Adem Jasharin, ja si e stërvita në Tiranë! Sali Berisha më pushoi nga puna!