Rekord në 12 vite/ Emigrantët sollën 541 mln € në 9 muaj! Rritja e remitancave, lekë përmes rrugëve zyrtare

Në kushtet kur 1/3 e popullsisë sipas institucioneve ndërkombëtare jeton me më pak se 5.5 dollarë dita, mbështetje për ata mbeten emigrantët, të cilët edhe pse pandemi nuk i kanë ndalur dërgesat e tyre.

Nga janari deri në fund të shtatorit emigrantët kanë sjellë në vend 541 milionë euro, që është vlera më e lartë krahasuar me 9 mujorët e tjerë që prej vitit 2009.

Nëse në nëntëmujorin e vitit të kaluar remitancat ishin në vlerën e 470 milionë eurove, këtë vit dërgesat janë rritur me 71 milionë euro. 

Kjo rritje e dërgesave valutore nuk lidhet vetëm me rikuperimin e aktivitetit ekonomik nëpër shtetet e Evropës por edhe me përdorimin e kanaleve formale për të dërguar paratë, pra nëpërmjet transfertave.

Praktikisht kufizimet  e shteteve nxitën emigrantët si sjellin paratë në rrugë zyrtare më së shumti gjatë vitit të kaluar, ndërkohë që këtë vit Banka e Shqipërisë thotë se po përdoren më pak kanalet bankare dhe jo bankat.

“Është vërejtur një rënie e lehtë e përdorimit të kanaleve formale (sistem bankar dhe operatorë të sistemit të transferimit të parave), si pasojë e lëvizjeve të emigrantëve dhe rrjedhimisht rritjes së prurjeve në cash”, thuhet në raportin e Bankës së Shqipërisë.

Nga ana tjetër ndikim në rritjen e remitancave ka edhe shtimi i numrit të emigrantëve, ndërsa paratë për familjet në Shqipëri vijnë më shumë nga Italia apo Greqia ku ka edhe më shumë shtetas shqiptar.

TË ARDHURAT E EMIGRANTËVE

Janar-Shtator 2021     541 mln euro

Viti 2020    673 mln euro/470 mln euro

Viti 2019    702 mln euro / 520 mln euro

2018          501

2017           464

2016        450

2015        444

2014      421

2013         405

2012          480

2011        481

2010      524

2009      555

2008      620

 

SI.E./K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Emir: 13/12/2021 22:29

    Ketu tek llogaritja e remitancave, kane futur dhe leket qe vijne nga droga?

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Sipas jush, a duhet që KFOR të marrë në kontroll veriun e Kosovës?×

Lajmi i fundit

Sulmi në Banjskë, Kurti: Zotimi i njëanshëm i Thaçit s’e lejon FSK-në në veri, por kufiri duhet të ruhet

Sulmi në Banjskë, Kurti: Zotimi i njëanshëm i Thaçit s’e lejon FSK-në në veri, por kufiri duhet të ruhet