Në fund të "Rrojë Partia"!

Në fund të

Në kohën kur duhet të mendonin për ngritjen, aksionin e kauzat, u turrën pas posteve dhe ofiqeve! Luftë e madhe bëhej kush të kishte e të merrte nga dy poste, tre e pse jo edhe katër edhe në Kryesi, sekretariat, Keshill Kombëtar, Kolegjin e Kryetarëve, deputet,  Komisione Parlamentare, Këshilltar Bashkie edhe në lartësi! Aktivitetet i bëni vetë e turreshin me vrap të zinin vendet "Vip" për veten e tyre!

Paradite ishin në tryezën e peshkut si specialistë të midhjes e pasdite uleshin si specialist të luleve për bujqësinë! Ama për hapje serioze e për prurje serioze as që e kishin mendjen! E kishin mendjen top se do të merrnin gjithçka e kjo gjithçka do ju mjaftonte vetëm atyre! E gjithë kjo në fund baraz me hiq! Ani s'ka gjë se në kohë sfidash këta të ofiqeve ikin me vrap pa asnjë përgjegjësi për dëmet e kostot që kanë shkaktuar!

Desh harrova: ideja brilante është të bëjmë "Kooperativën Shkëndija" dhe herë me lëndën e parë e herë me punë kolektive misionin t'a çojmë përpara! Në një aktivitet duhet të lirohej karrika, sepse një sekretar donte të ishte afër një deputeti!

Eh sa gallata e çudira! Në një aktivitet tjetër të gjithë drejtuesit ishin edhe në panele e s'kishte karrike edhe për të tjerë! Një rast tjetër s'kishte më hapësirë sepse të gjitha pozicionet ishin mbuluar nga të njëjtat e nëse bëhej ndryshe prisheshin ekuilibrat dhe binte ndërtesa! Diasporën e lam fare pa sekretariat, sepse ai që ishte nuk hiqej dot edhe pse formalisht ishte në tre ose katër poste të tjera e me emigracionin realisht s'kishte asnjë lidhje, as formale e as informale! Flisnin për Diasporën pa pasur asnjë nga diaspora!

Diaspora çështje e madhe, por pa përfaqësues të saj, se këta prishnin ekuilibrat e të mëdhenjve e vinte struktura! Për hapje zbehej fjalë, sepse "kupola" ishte ngjeshur aq shumë sa ngjante dikur me mbushjen e autobusit të linjës së Kombinatit! Idealistët e mbrojtën kauzën dhe logon, kur të tjerët fshiheshin, por në kohë kërkesash e privilegjesh ishin po "Ata" që merrnin gjithçka dhe të gjitha! E dini pse? E bënin mos me prish ekuilibrat që të mos binte e gjithë ndërtesa

S.G/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Ha Muço!Pi Muço!: 05/07/2024 13:01

    Djalosh!Si ç'eshte vendi behet kuvendi!

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    'Rasti Qefalia', a fshihen gjobat pas akuzave të Këlliçit, Nokës, opozitës?×

Lajmi i fundit

Azgan Haklaj: Sali Berisha nuk është kryetar i PDSH-së

Azgan Haklaj: Sali Berisha nuk është kryetar i PDSH-së