Në Shqipëri në kërkim për vrasjen e babë e bir, Florenc Çapja shijon lirinë në Dubai! Kërkesë Gjykatës së Posaçme, mos të veçohet çështja e tij nga e xhaxhait Ardian Çapja

Në Shqipëri në kërkim për vrasjen e babë e bir, Florenc Çapja shijon lirinë në Dubai! Kërkesë Gjykatës së Posaçme, mos të veçohet çështja e tij nga e xhaxhait Ardian Çapja

Florenc Çapja

Florenc Çapja, megjithëse në kërkim për vrasje në Shqipëri, prej 12 korriku është një qytetar i lirë në Emiratet e Bashkuara Arabe, dhe nuk është më në mbikqyrje nga autoritetet.

Lajmi është konfirmuar për gazetarin e Report Tv, Sokol Dema, nga avokati i familjes Çapjas, Neshat Fana, i cili thotë se madje ai është edhe punësuar atje. Florenc Çapja kishte leje qëndrimi nga autoritetet e Dubait dhe kishte kërkuar statusin e azilantit politik vetëm pak kohë më parë.

'Ai ka paraqitur arsye të besushme se kërkesa e shtetit shqiptar për arrestim janë të paligjshme sepse ai ka 12 vjet që hetohet dhe s'ka asnjë prove qe e implikon atë dhe se kërkesa është arbitrare. Ai do paraqesë prova që e vërtetojnë pozicionin e pafajshëm te tij në këtë çështje në Dubai", deklaroi avokati i familjes Çapja për Report Tv pak muaj më parë.

Florenc Capja është në kërkim nga drejtësia shqiptare pasi akuzohet si porositës për vrasjen e at e bir, Nezir dhe Gentian Beqiri, ngjarje kjo e ndodhur në Elbasan në vitin 2012. Lidhur me këtë ngjarja është vënë në pranga xhaxhai i tij Ardian Çapja.

Pak ditë më parë Gjykata e Posaçme vendosi të veçojë çështjen ndaj tij dhe Olsi Lekut nga të pandehurit e tjerë me argumentin se Florenc Capja nuk ka marrë dijeni për këtë proces. Ndërkohë sot Florenc Çapja, me një email, i ka kërkuar Gjykatës së Posaçme, që çështja ndaj tij të mos veçohet nga xhaxhai i tij, Ardian Çapja dhe anëtarët e tjerë të grupit të marrë të pandehur.

Si ndodhi vrasja e Gentian dhe Nezir Beqirit? Ata u vranë në banesën e tyre, ku Gentian Beqiri allias Ardian Meta ishte në ‘arrest shtëpie’ dhe ruhej me dy policë në derën e shtëpisë, pasi akuzohej si  autor i vrasjes së biznesmenit të njohur Sokol Çapja, ngjarje kjo e ndodhur në dhjetor të vitit 2005, i cili dyshohet se u pagua nga fisi i Çelajve. Vrasja e Gentian Beqirit, është kryer në ambientet e brendshme të banesës së tij, që ndodhet në lagjen “Sporti i vjetër” në Elbasan, ku teksa qëndronte i shtrirë në krevat pasi ishte i paralizuar është qëlluar për vdekje me 7 plumba të një pistolete me silenciator dhe më pas mbytën edhe babanë e tij Nezir Beqiri. Kjo ndodhi ndërkohë që jashtë derës së shtëpisë ruanin dy efektivat e policisë, të cilët u akuzuan më pas për “Shpërdorim detyre”. Të arrestuar për këtë ngjarje janë i penduari dhe bashkëpunëtori i drejtësisë Ervis Bardhi, Olsi Leku, Etjen Cani, Klajdi Dokoli.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 17:50
Pasi fitoi lirinë në Dubai, Florenc Çapja kërkesë me e-mail Gjykatës së Posaçme, kërkon që çështja e tij mos të veçohet nga e xhaxhait

Florenc Çapja, i akuzuar si organizator i vrasjes së  babë e bir, Gentian dhe Nezir Beqiri, i është drejtuar me një email, Gjykatës së Posaçme, ku kërkon që çështja ndaj tij të mos veçohet nga xhaxhai i tij, Ardian Çapja dhe anëtarët e tjerë të grupit të marrë të pandehur.

Në seancën paraprake, 40-vjeçari Florenc Çapja, në email, thotë se ai ka marrë dijeni për procesin dhe kërkon të gjykohet bashkë me xhaxhanë e tij.

Pas marrjes së kësaj kërkesë gjykata vendosi të shtyjë seancën. Mësohet se SPAK dhe Gjykata e Posaçme do të dërgojnë një letër-porosi në Dubai për verifikimin e email-it, nëse është dërguar nga Florenc Çapja apo jo.

Ndërkohë që Emiratet e Bashkura Arabe, kanë refuzuar kërkesën e SPAK për ekstradimin e Florenc Çapes, i akuzuar për vrasjen e Gentjan dhe Nezir Beqirit, ngjarje e ndodhur në vitin 2021. Ai ka fituar lirinë që prej datës 12 korrik, dhe vijon të jetë në Dubai, ku edhe rezulton që të jetë i punësuar atje.

K.T./M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Vito Kermilli, shoku i Nikos, vellai i Orneles se Varuzhan Piranjanit: 28/07/2021 14:00

    Shume mire qe nuk eshte ne mbikqyrje nga policia e Dubait. Hasmi i ka duart e lira. Mbasi ta heqin qafe , lirohet Ardiani sepse vrasja e babe e bir do i ngarkohet Lorencit. Ish prokurori Neshat Thana, tashme avokat i Capajve i di mire keto pune. Pune bq dhe pune skuthash.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Riorganizimi i PD, a duhet të zhvillohet menjëherë gara për kryetarin e ri?×

Lajmi i fundit

Medalje të artë në Serbi! Amanda, 11-vjeçarja e cila stërvitet 6 orë në ditë: Dua të bëhem kampione bote

Medalje të artë në Serbi! Amanda, 11-vjeçarja e cila stërvitet 6 orë në ditë: Dua të bëhem kampione bote