Nga Berisha, Tritan Shehu tek Vasili, 7 mjekët e opozitës që zgjedhin kritikat nga kolltuku, në vend t’i bashkohen frontin kundër COVID-19

Sali Berisha

Marrin çdo muaj 700 dollarë pagë nga buxheti i shtetit, për shkak të statusit të ish-deputetit, ngrenë problematika nga kolltukët politikë si dhe artikulojnë kritika e akuza për mënyrën e menaxhimit të epidemisë, por asnjë nga figurat politike të opozitës shqiptare, me profesion mjek, nuk i është bashkuar deri më sot frontit të bluzave të bardha në luftën kundër koronavirusit.

Që nga 9 marsi 2020, Shqipëria, ashtu si i gjithë planeti, po përballet me krizën më të rëndë dhe të madhe shëndetësore të 100 viteve të fundit. Kjo krizë, përpos të tjerave, është edhe test moral për politikën dhe shoqërinë në tërësi.

Mbi dy mijë mjekë dhe infermierë, shumë prej të cilëve në pension, iu përgjigjën thirrjes së autoriteteve për t’u bashkuar me frontin e mjekëve kundër covid-19. 30 mjekë dhe infermierë shqiptarë janë angazhuar në një nga vatrat e infeksionit në Itali.

Shumë deputetë, qeveria, një pjesë e administratës publik dhe krerët e institucioneve të pavarur të drejtësisë, po japin gjysmën e pagës në shenjë solidariteti.

Ndërkaq, në një situatë të tillë emergjence dhe alarmi botëror, opozita shqiptare ka zgjedhur një tjetër rrugë, rrugën e oponencës nga suitat e sigurta, të akuzave, madje të çoroditjes dhe përhapjes së panikut, për llogari politike.

Simbol i kësaj rruge është ish-kryeministri Sali Berisha, më parë kardiolog i njohur. Në vend që vishte bluzën e bardhë në këtë moment kritik për kombin, për t’u vendosur në vijën e parë të luftës kundër koronavirurit, Berisha ka po udhëheq fushatën më të egër në historinë e tij politike, të dezinformimit, akuzave, përhapjes së paniku dhe të projektimit të katastrofave.

Gjatë katër javëve të betejës me covid-19, Berisha ka prodhuar me qindra akuza dhe mashtrime, ndërsa shumë ish-kolegë të tij, edhe më të moshuar se ai, kanë gjetur kurajon të riveshin bluzën e bardhë, duke u përballur me covid-19 në terren.

Tritan Shehu, një tjerët figurë politike e Partisë Demokratike, me një përvojë 20-vjeçare si mjek, ish-shefi i anestezi-reanimacionit shqiptar, nuk i bashkohet betejës së bluzave të bardha, por kritikon online qeverinë, e cila sipas tij nuk ka strategji kundër koronavirusit.

Nënkryetari i LSI-së, Petrit Vasili, me profesion mjek, shumë aktiv në këshilla online, kritika dhe akuza, por nuk i përgjigjet thirrjes së autoriteteve shëndetësore për t’iu bashkuar frontit të mjekëve. Në radhët e LSI, ka një tjetër mjek të njohur, Vangjel Tavo, ish-ministër i Shëndetësisë, i cili nuk i është përgjigjur thirrjes për t’u përballur në vijën e parë me epideminë.

Edhe ish-deputetja e LSI, Floida Kërpaçi, me profesion farmaciste, ka ndjekur linjën e Vasilit. 

Ish-deputetët Flamur Noka dhe Bardh Spahia, gjithashtu me profesion mjek, kanë zgjedhur të njëjtën rrugë. Bardh Spahia ka qenë aktiv gjatë këtyre ditëve me ide, propozime, kritika, akuza dhe denoncime, por nuk i rikthehet profesionit në këto ditë emergjencë shëndetësore.

Edhe mazhoranca aktuale përfaqësohet në Kuvend me disa deputetë, me profesion mjek, të cilët nuk i janë bashkuar frontit kundër COVID-19. Megjithatë, deputetët aktualë të Kuvendit me profesion mjek, vijojnë të ushtrojnë funksionin e ligjvënësit, pra procesin e ligjbërjes online. Një pjesë e tyre kanë hequr dorë nga gjysma e pagës si dhe në të njëjtën kohë janë angazhuar në zonat e tyre elektorale.

E.D./G.M./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A duhet të ketë një takim Rama-Basha për të finalizuar reformën zgjedhore?

Komento

Komente

 • MULLAH berisha: 11/04/2020 10:44

  Qeni bastard berisha është njerou më i zi i historis së kombit Shqiptar. Ky qen malok duhet të digjet i gjall.

  Përgjigju
 • Bejne ate pune qe kane bere .: 11/04/2020 06:53

  Mjeket me dipllome, Po a jane mare ndonje here me mjekesine ?!!! Me maskaralleqe jane mare , ate zanat vazhdojne .

  Përgjigju
  • Ilir: 11/04/2020 08:48

   E keni gabim te gjithe. A do te kishit besim ju te hynit ne dore te ndonjerit prej ketyre... mender "doktoreve"?! Une JO vete, por as nje qen rruge nuk do ta linja ne dore te asnjerit nga keta.Niveli MJERAN, intelektual, njerezor qe tregojne, eshte GARANCI qe edhe si mjeke jane MJERANÉ, deficente. A I besohet shendeti mulit? Apo titit?! Apo largqofte saliut... pupupu...! Prandaj, SHYQYR qe nuk jane ne detyre!Le te bejne llapaqenerit, sepse demtojne me pak.

 • Iris: 11/04/2020 02:32

  Kur I hipen kalit te politikes ,zor se mund ti zbesesh vete;vetem po te hodhi vete,ose po te rrezuan te tjeret,prandaj mos prisni per doktoret .Ata jane tani<< doktore>> politike.

  Përgjigju
 • Mali: 10/04/2020 19:40

  Personi qe thyen karantinen dhe eshte i infektuar, mendoje se eshte njelloje si te dalesh me arme dhe te qellosh kuturu, si pasoje mund te vrase.

  Përgjigju
 • Niti: 10/04/2020 18:15

  3 jetkeqtë: mullah saliu, mullah tritani & mullah titvasili

  Përgjigju
 • dulja: 10/04/2020 15:55

  ja dhe berisha njeriu me i lige i ketei vendi

  Përgjigju
 • Bekim: 10/04/2020 14:41

  7 bluzat e zeza mirë bëjnē të rrinē nė majė tė çatisë se bëjnē pis bluzat e bardha që po luftojnē tē bëjnē mē tė mirën

  Përgjigju
  • O tej: 10/04/2020 15:53

   I bekuat qofsh Bekim per komentin

 • goni: 10/04/2020 14:32

  TRE ...ne nje dere…..amerika per dy nga keta I ka shpallur non--grata,,,kurse per tritanin Akoma jo,,,,edhe te gjitha mediat dhe studiot ne shqiperi nuk duhet ti therrasin keta kriminele--hajdute neper studio,,,,,sepse keta jane kontigjent krimi ,,,,qe duhet te perballen me drejtesine,,,amerika nuk I pranon qe eshte nje shtet tjeter,,,po ne ketu????????????//

  Përgjigju
 • Maxi: 10/04/2020 14:29

  Këta janë llumi i politikës prandaj populli i urren shumeeeeeeeeee.

  Përgjigju
 • Hinglateri: 10/04/2020 14:26

  Kerrna Berish edhe sorrat refuzojne te cukasin mbi te vec qente e rruges do ta pshurrin

  Përgjigju
 • E Majta: 10/04/2020 13:53

  Ore keni harruar Dr. Flamur Noken

  Përgjigju
  • I tej: 10/04/2020 15:27

   Flamur Noka nje k... r me xhunga

  • O tej: 10/04/2020 14:23

   Flamur Noka figure potenciale kanfidat par...

 • Ben Tironci: 10/04/2020 13:47

  Bajga Berishe i ka bo buzet di by** a ime

  Përgjigju
 • Doktori Gjermani: 10/04/2020 13:38

  Këta sjanë mjekë, por janë 7...më të mëdhenj të Shqipërisë

  Përgjigju
 • Cubi: 10/04/2020 13:33

  Qe te gjith emra kriminelash kan lyer duart me gjak ose pabesi. Keta figura tashme te urryera nga rreth 70% e shqipetareve. Figura qe vetem e kan zhvatur shqiperin nga 30 vjet. Turpi i kombit shqiptar. Haram cfar kan perfituar ne kurriz te popullit. Keta nuk kan nje fije humanizmi,keta presin me pa durim qe te kete sa me shum viktima nga e keqe pa emer dhe pastaj tja faturojn qeveris se gjoja se ka menxhuar sic duhet. Por i genjen mendja si gjithmon se do fitojn ndonjeher,por e kan gabim se populli i ka hapur zyt edhe veshet e do tu jap ate meritojn legenat, Monstrat jashttokesore.

  Përgjigju
  • Durim se cdo gje do shkoje ne vend te vete ..: 10/04/2020 13:55

   Shikoni Historie ,,,edhe keta mostra le qe do ta paguajne vete,, por dhe Femijet e tyre do te vuajne Si mijnte.. Durim...se Ju vjen dita ,ketyre te paskrupellve..×

Lajmi i fundit

John

Maqedonia e Veriut, regjistrohen 5 viktima në 24 orët e fundit nga Covid-19