Nga burg përjetë, fitoi lirinë, ILD: Po verifikojmë vendimet e gjyqtarëve për Hekuran Billën

Inspektori i Lartë i Drejtësisë ka nisur verifikimet e vendimeve që sollën lirimin nga burgu të Hekuran Billës, i cili pavarësisht se ishte dënuar me burg përjetë, arriti që të dilte falë manovrave të drejtësisë.

"Inspektori i Lartë i Drejtësisë ka ndjekur informacionet publike lidhur me vrasjen mbrëmjen e kaluar të Hekuran Billës në zonën e Komunës së Parisit në Tiranë dhe të dhënat se ndaj këtij shtetasi ishte dhënë një dënim me burgim të përjetshëm.

Duke marrë shkas nga faktet e bëra publike në media ditën e sotme, zyra e Inspektorit të Lartë të Drejtësisë ka nisur verifikimin e këtyre fakteve dhe të rastit" deklaron ILD-ja.

Por si u lirua Billa? I dënuar me burg për jetë në Angli, gjyqtari Altin Abdiu në 13 maj 2014 bëri njohjen e vendimit të përjetshëm, por në 20 korrik 2016 gjyqtarët Fatmira Hajdari, Lefter Jahja dhe Shkëlqim Mustafa vendosën të ndryshojë vendimin e gjykatës së Tiranës për njohjen e burgut përjetshëm dhe dënimin e tij përfundimisht me 25 vite burgim. Ndërkohë që gjyqtarja e Krujës Enkelejda Hoxha vitin e kaluar i njohu uljet dhe i fali 5 vite duke e liruar me kusht.


Lajmi kryesor:

FOTO-Momenti i ekzekutimit të Billës! Apeli i hoqi dënimin përjetë, Enkelejda Hoxha i fali 5 vite dhe e liroi: Ka prindërit sëmurë, do punojë korrier t'u blejë ilaçet


  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se premtimet e programit të qeverisë Rama 3 do të realizohen?×

Lajmi i fundit

John

Aksident në Divjakë, automjeti del nga rruga dhe bie në kanal me ujë, humb jetën shoferi 44 vjeç