Nga e hëna, Gjermania rifutet në karantinë

Pas Francës dhe Spanjës dhe Gjermania vendos për të rifutur vendin në karantinë.

Me rritjen e numrit të rasteve të koronavirusit  ditë pas dite, Kancelarja gjermane Angela Merkel dhe kryeministrat e shtetit të Gjermanisë zhvilluan një takim urgjent të Mërkurën. Ata ranë dakord për të zbatuar një bllokimi të pjesshëm për herë të dytë, i cili do të fillojë të hënën më 2 nëntor. Masat e marra do të jenë më të lehta se ato të pranverës.  

Shkollat ​​dhe kopshtet do të qëndrojnë të hapura, por restorantet, baret dhe disa dyqane mbyllen për të paktën një muaj.  Evente e mëdha do të anulohen dhe këshillohet anulimi i udhëtimeve turistike.

Këshillohet që personat të cilët mund të punojnë nga shtëpia ta bëjnë atë.

Në Gjermani gjatë 24 orëve të fundit janë konfirmuar 14.964 raste të reja me coronavirus, që është numri më i madh në baza ditore që nga fillimi i epidemisë, ka njoftuar Instituti Robert Koh.

Sipas përllogaritjeve, kostoja për një muaj bllokim varion nga 7 deri në 10 miliardë euro.

S.M./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se do të zbatohet kodi etik nga ministrat e kabinetit Rama 3?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Elon Musk uron misionin hapësinor të 'Space X'