Nga fëmijë në adoleshent, plani në heshtje i një gjakmarrjeje

Florian Përvathi, i cili mori gjakun e babait të tij, Gjon Përvathi, ishte 4 vjeç kur humbi të atin. Ai nuk e pa kur fqinji i tyre Ndue Lekgjonaj e qëlloi me pushkë dhe la të vrarë brenda në zetor. As kur autori duke u larguar me shpejtësi për të mos u kapur nga policia, i aksidentoi vëllanë e madh. Por ishte në shtëpi kur nëna e tij Martine Përvathi, 40 vjeçe piu helmin në prani të motrës së saj, dhe vdiq menjëherë pasi i vranë të shoqin dhe i aksidentuan djalin, pasi mendoi se i vdiq edhe ai.

Gjyshërit Përvathi e morën Florianin dhe e larguan nga shtëpia, larg dy xhenazeve burrë e grua. 4-vjeçari rikthehet në familje disa ditë më vonë, kur nënë e babë ishin përcjellë në banesën e fundit dhe vëllai ndodhej në spital.

Fëmija kalonte orë e ditë të ashpra pranë plakut të shtëpisë që e mbante gjithmonë me vete. Aty mësoi që babai iu vra pas një nate, ku kishte kthyer dy gota alkool dhe qëlloi me armë mbi çatinë e fqinjëve.

Të mëdhenjtë i treguan se nëna e tij helmoi veten se nuk përballoi dot dy vdekje në një shtëpi, siç kujtoi ajo që pas burrit i vranë edhe djalin e madh. Familja Përvathi nuk pranoi pleqtë për pajtim edhe pse u tentua disa herë. Të gjithë në Manati të Lezhës e dinin se Përvathët dhe Lekgjonajt ishin në gjak! Me hasmit komshinj, me kalimin e viteve Floriani mësoi nga të moshuarit se gjaku i babait të tij nuk ishte falur.

Nuk dihet kur Floriani, sot 17-vjeçar vendosi të zbatonte ligjet e kanunit, por ai nuk e bisedoi me askënd planin. Vdekja e gjyshit e ashpërsoi më shumë adoleshentin; Nuk luante e as qeshte më bashkëmoshatarët. Ditët iu ngrysën edhe më shumë kur vëllai i tij i përfundon në burg. Jeta vërtitej sa në derën e njërit xhaxha në derën e tezes.

Sot ai vendosi të mbyllë hesapet me kanunin dhe veten e tij. Kur Lek Lekgjonaj, vëllai i vrasësit të babait po futej në shtëpi, Floriani iu afrua dhe qëlloi me pistoletë. Më pas iu dorëzua policisë dhe tha: Po unë e vrava!

K.T./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Berlinezi: 24/01/2022 21:37

  Nuk jam per Gjakmarrje sepse shuhen dy Familje, por Familja e Viktimes ja ka shkaterruar Jeten ketije Adoleshenti pa dale mire nga Levozhga. Nuk kam cte them me gjate, por do ti lutesha Gjygjtarit dhe Prokurorit qe te cermojne ne Boshlliqet e Neneve dhe ti japin ketije Djali Minimumin e Minimumit boll ja ka prishur Jeten Familja e Viktimes.Jepini ju lutem nje Shans te dyte per ta filluar Jeten nga e para kur te dali nga Sketerra.

  Përgjigju
 • Turi shkoder: 24/01/2022 15:49

  Kur nuk ka shtet duhet vepruar me kanun. Edhe kanuni ka dal kur nuk ka pas SHTET

  Përgjigju
 • Kanuni: 24/01/2022 15:09

  Pse nuk vrau vrasesin po vellane e vrasesit? Nese vrasesi asht n'burg, djali ka ba gabim qe i ka vra vllane.

  Përgjigju
  • Franc: 25/01/2022 12:11

   Vrasesi ja dal nga burgu, sic dalin te gjithe vrasesit ne Shqiperi pa bere vitet, dhe bon jeten jashte vendit.

  • DAJTI: 24/01/2022 15:46

   Te isha une ne vendin e atit do i kisha shujt si familje

 • I drejti: 24/01/2022 14:21

  Te mos futen në burb fare . I kan shkatrruar jeten femirin dashurin te gjith te zezat ja paska bo.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Kë mendoni se do të favorizojë votimi i emigrantëve në zgjedhjet e ardhshme?×

Lajmi i fundit

John

Dessers vs Abraham, sfida e goleadorëve në finalen Tiranës