Ngjallja e Krishtit, besimtarët 
Ortodoksë kremtojnë Pashkët

Ngjallja e Krishtit, besimtarët <br />Ortodoksë kremtojnë Pashkët
TIRANE - Besimtarët ortodoksë në mbarë vendin kremtuan në mesnatë ngjalljen e Krishtit në meshën e pashkëve, dita më e rëndësishme në kalendarin festiv të krishterë. Në Tiranë mesha u mbajt në Katedralen “Ngjallja e Krishtit” dhe u drejtua nga kryepeshkopi Anastas Janullatos, i cili mbajti liturgjinë e shenjtë që u ndoq nga qindra besimtarë.

Kryepeshkopi  dha mesazhet e tij për besimtarëve ortodoksë në momentin e ringjalljes së Jezu Krishtit, tri ditë pas vdekjes i kryqëzuar, me shpresën se besimtarët do të mund të marrin dritë nga drita e Perëndisë.

kisha ortodokse pashke

Besimtarët Ortodoksë në të gjitha kishat e vendit, qoftë edhe nga besime të ndryshme fetare kanë ndezur qirinj dhe kanë uruar njëri-tjetrin për paqe, begati dhe lumturi. Nisja e ceremonisë së pashkëve, sjell si simbol dhe ngjyerjen e vezëve të pashkës me të kuqe, e cila tregon dhe traditën e hershme të kësaj feste. Flaka e ndezur simbolizon dhe Ringjalljen e Krishtit pas sakrifikimit të tij në kryq. 

kisha ortodokse pashke

Të krishterët në festën e pashkës kremtojnë ringjalljen e Krishtit, moment ky që simbolizon rilindjen e shpresës, forcimin e besimit tek zoti për të gjithë besimtarët, kalimin nga e përkohshmja në të përjetshmen dhe çlirimin e njerëzve nga mëkati.

kisha ortodokse pashke
kisha ortodokse pashke

kisha ortodokse pashke

kisha ortodokse pashkeKorçë
Besimtarët ortodoksë në qytetin e Korçës kremtuan mesnatën e së shtunës duke u gdhitë e diela ringjalljen e Krishtit. 

korce pashket

korce pashket

Katedralja e qytetit dhe sheshi para saj u pushtuan nga mijëra besimtarë, të cilët me qirinj në duar dhe vezët e pashkës uruan njëri-tjetrin për më shumë begati dhe mirësi.

Festa vijon gjatë ditës së sotme ku besimtarët dhe qytetarët shkëmbejnë vizita tek njëri-tjetri.

korce pashket

Gjirokastër

Me dhjetëra besimtarë ortodoksë në Gjirokastër kremtuan ringjalljen e Krishtit në kishën e “Shën Mihajllos” në lagjen Varosh të qytetit të gurtë.

Meshës në natën e pashkëve iu bashkuan edhe drejtues të pushtetit vendor e lokal, të cilët në këtë natë të shenjtë për besimtarët ortodoksë së bashku me qytetarët e thjeshtë dhanë mesazhet përkatëse të urimit në këtë ditë të shënuar. 

Berat
Në natën e ringjalljes së Krishtit edhe katedralja e “Shën Dhimitrit” në qytetin e Beratit u tejmbush nga besimtarët ortodoksë, por edhe të feve të tjera për të kremtuar Pashkën. 

Me qirinj ndër duar por edhe me vezët e ngjyera me të kuqe besimtarë uruan njërit-tjetrin në këtë ditë të shënuar.

korce pashket

Lushnje 

Edhe besimtarët ortodoksë në qytetin e Lushnjes kanë festuar Pashkët, teksa kisha e “Shën Premtes” si kurrë më parë ishte pushtuar nga besimtarët.

Riteve fetare të kësaj feste të shenjtë vendosën t’i bashkoheshin edhe drejtuesit e pushtetit vendor dhe lokal të këtij rrethit, teksa ndaj këtyre të fundit nuk munguan edhe urimet për zgjedhjet e 21 qershorit. 

Elbasan
Kisha e “Shën Athanasit” në Elbasan në kuadër të festës së pashkëve ortodokse ka zhvilluar në pritje, ku të pranishëm ishin besimtarë të shumtë, të cilët uruan njëri-tjetrin. 

kisha elbasan pashket

Sakaq në hyrjen e kishës u shkëmbyen edhe dy kandidatët për bashkinë e Elbasanit Qazim Sejdini i Partisë Socialiste dhe Ardian Turku i Partisë demokratike.

Dy kandidatët nuk i kursyen një shtrëngim duarsh dhe një urim njëri-tjetrin, teksa në këtë ditë të shenjtë uruan edhe besimtarët ortodoksë.

sejdini elbasan pashket

Fier

Pashkët Ortodokse janë kremtuar edhe në qytetin e Fierit. Në katedralen e qytetit ishin të pranishëm besimtarë të shumtë dhe drejtues të instancave vendore.
Urimet për më shumë begati e paqe ishin kryefjalë e kësaj natë.

Pashkët ortodokse u kremtuan edhe në Vlorë, Sarandë, Pogradec e Durrës.

kisha pashket vlore

Pashka ortodokse kremtohet të dielën e parë pas fillimit të pranverës, apo të dielën e parë pas hënës së parë të plotë të muajit. Sipas interpretimit biblik me ringjalljen e Krishtit ndodh kalimi nga vdekja në jetë, nga e Premtja e madhe kur vdes Jezu Krishti në të Dielën e Pashkëve kur ngjallet.
 
Redaksia Online
(Greta Malaj/Shqiptarja.com)

  • Sondazhi i ditës:

    Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

Sot mbahet raundi i dytë i zgjedhjeve presidencialeve në Mal të Zi! Gjukanoviç përballë Millatoviç

Sot mbahet raundi i dytë i zgjedhjeve presidencialeve në Mal të Zi! Gjukanoviç përballë Millatoviç