Nis muaji i Ramazanit/ Imami Ahmed Kalaja: Marrja e vaksinës gjatë Ramazanit nuk e prish agjërimin

Sot nisi muaji i shenjtë i Ramazanit, ku besimtarët myslimanë nisin agjërimin. Për të dytin vit radhazi nën masat kufizuese të pandemisë, Imami i xhamisë ‘Dine Hoxha’, Ahmed Kalaja tha se me bërjen e vaksinave situata është paksa më e sigurt, por sërish thirrjet për kujdes janë të pranishme gjatë gjithë kohës për besimtarët. Në një intervistë për Report Tv, Imami Kalaja tha se bërja e vaksinës gjatë agjërimit nuk e prish atë pasi nuk konsiderohet një proces i drejtpërdrejt i ushqimit.

“Ramazani ka një namaz që bëhet bashkërisht dhe kjo është e vështirë të shmanget për shkak të COVID. Duk pasur parasysh që Xhamia e Et’hem Beut dhe xhamia e madhe nuk është hapur është normale të ketë dyndje në xhamit që e tjera. Por mundohemi që vazhdimisht t’i këshillojmë. Ramazani në vetvete edukon disiplinën tek njerëzit. Edhe vaksinimi ka ndikuar që situata të jetë pak më e sigurt se më parë. Është e vërtetë që vaksina nuk e prish agjërimin pasi nuk ka lidhje me procesin e të ushqyerit drejtpërdrejtë. Nuk prishet agjërimi nga vaksina”, tha imam Kalaja.

Duke folur për muajin e shenjtë Ramazanit, Imam Kalaja tha se kjo nuk ka të bëjë me mosngrënien por me forcimin e marrëdhënies me Zotin dhe njerëzit.

“Ne duhet të rregullojmë raportet tona me Zotin por dhe me njerëzit dhe për këtë ka iftare, syfyr dhe ndarja e ushqimit me të varfrit. Qëllimi kryesor është të jesh i përkushtuar, i devotshëm dhe larg gjërave që sjellin uljen e vlerave njerëzore”, tha imam Kalaja.

I.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord me propozimin për dozë të tretë vaksine për personat mbi 60 vjeç?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Berisha i cilësoi shpifje dosjet për ‘Non Grata’, Kim e prerë: SHBA serioze në luftën me korrupsionin, me Shqipërinë edhe përtej 30 viteve të ardhshme