Një anije ekologjike për të mbledhur mbetjet plastike në liqenin e Fierzës! E sollën gjermanët dhe do qendrojë dy vite!

Pastrimi i liqenit të Fierzës është vënë në rrugën e zgjidhjes. Ne Kukes ka mberritur nje anije ekologjike e destinuar per pastrimin e mbetjeve në siperfaqet ujore. Dy kapitene kanë ardhur nga Sllovakia për të kryer këtë proces pastrimi që bëhet për herë të parë në vendin tonë. Pas grumbullimit, ndahen mbetjet e riciklueshme dhe pjesa tjeter dergohet ne vendepozitim.

Kapiteni i anijes Ondrej Vanek shprehet se “procesi i pastrimit të liqenit përbëhet nga dy pjesë.  Pjesa e parë është mbledhja e mbeturinave lundruese nga varka jonë.  Kur anija është plot, ne shkarkojmë ngarkesën në një kamion dhe mbeturinat merren për ndarje të mëvonshme. Unë kam 5 vjet që punoj me “Everwave”. Ne kemi tre anije.  Njëri punon në Tajvan, i dyti në Kamboxhia dhe i treti në Ballkan”.

Pjesa me e madhe e plastikes vjen nga dy burimet kryesore qe furnizojne liqenin, Drini i Bardhe nga Kosova dhe Drini i Zi nga Maqedonia e veriut, ndaj dhe projekti i pastrimit shtrihet dhe ne shtetet fqinje. Anija do te qendroje per nje periudhe dy vjecare ne Kukës dhe është financim i qeverise gjermane me vlere 180 mije euro që zbatohet nga shoqata gjermane “everwave”.

R.D//Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Populli: 30/05/2024 07:22

  Or tej, ato qe ke hedhur per 30 e kusur vjet ne liqen nuk mund te pastrohen me duar prandaj mos fol kot, apo sju rrihet po s'hodhet helmin. Kini kujdes mos helmoheni me helmin tuaj!!

  Përgjigju
 • Iris: 30/05/2024 00:30

  Tani qe e pate si funksionon,blini anijen tuaj,se ky eshte nje problem i vazhdueshem,nuk zgjidhet me dy vjet sa do pastroje kjo anije.Per me teper beheni per seder, dinjitet kombetar sepse eshte turp qe te vijne te huajt e te pastrojne pleherat tona! S'ka pse gjermanet te shpenzojne parate e tyre qe nuk rriten ne peme e qe si kane te teperta per pastrimin e pislleqeve tona!

  Përgjigju
 • Or tej: 29/05/2024 17:43

  Edhe nje cope liqen nuk kemi ne gjendje ta pastrojme vete por duhet te vijne te huajt e ta bejne or teeeejjjjj

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Finalja mes Spanjës dhe Anglisë, sipas jush kush e fiton Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Zbulohet identiteti i viktimës në tubimin e Donald Trump! 50 vjeçari ishte një ish shef i zjarrfikësve

Zbulohet identiteti i viktimës në tubimin e Donald Trump! 50 vjeçari ishte një ish shef i zjarrfikësve