Një gjellë super e shijshme me mish viçi dhe bizele nga zonja Albana

Mish viçi me bizele

Përbërësit:

 • 800 gr mish viçi
 • 2 qepë
 • 1 kg bizele
 • 3 lgj gjalpë
 • 1 fç salcë domate
 • 1 ls salcë e koncentruar
 • 1 tufë kopër
 • Kripë, piper i zi

Përgatitja:

Presim mishin e viçit në copëza mesatare. Kaurdisim në tenxhere qepën e grirë imët me pak gjalpë. Sapo qepa të bëhet transparente shtojmë copat e mishit dhe vazhdojmë kaurdisjen për rreth 5 minuta. Shtojmë pak kripë dhe piper të zi dhe më pas salcën e domates. E përziejmë mirë duke shtuar dhe ujin e ngrohtë (rreth 1 litër). E lemë mishin të ziejë për rreth 30 minuta dhe më pas shtojmë bizelet. Ulim temperaturën e sobës dhe e lemë gjellën të gatuhet avash avash. Nëse e duam me lëng pak më të plotë mund të tresim në pak ujë 1 lugë niseshte. Në fund rregullojmë shijen me erëza dhe bimë aromatike sipas preferencës.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Vendosën baste sportive në lokal, arrestohet 54- vjeçari në Durrës! Një tjetër procedohet penalisht

Vendosën baste sportive në lokal, arrestohet 54- vjeçari në Durrës! Një tjetër procedohet penalisht