Një ‘përbindësh i padukshëm’, në formën e një vrime të zezë lëviz në mënyrë të pakontrolluar në Univers.

Një ‘përbindësh i padukshëm’, në formën e një vrime të zezë lëviz në mënyrë të pakontrolluar në Univers.

Foto e kapur nga teleskopi Hubble ka nxjerrë në pah “përbindëshin e lëvizshëm”

NASA ka njoftuar se i ashtuquajturi “përbindësh” kalon nëpër hapësirën ndërgalaktike aq shpejt sa që nëse do të ishte në sistemin tonë diellor, mund të udhëtonte nga Toka në Hënë për 14 minuta.

Teleskopi Hubble ka nxjerrë në pah “përbindëshin e lëvizshëm” që bën xhiro nëpër galaktikë duke krijuar një gjurmë yjesh dy herë më të madhe se diametri i rrugës së Qumështit.Sipas shkencëtarëve vrima e zezë supermasive po shtyn gazin përpara tij për të krijuar formimin e ri të yjeve në një korridor të ngushtë në vend që të hajë yjet përpara tij.

"Vrima e zezë është shumë shpejt për të marrë kohë për një meze të lehtë," tha NASA me humor.

Supozohet se shtegu krijoi shumë yje të rinj pasi është pothuajse gjysma më e ndritshme se galaktika e saj pritëse."Përbindëshi i padukshëm" ndodhet në fund të kolonës së galaktikës së tij mëmë, me një "nyje jashtëzakonisht të ndritshme" të oksigjenit të jonizuar në majën më të jashtme.

“Ne mendojmë se po shohim një zgjim pas vrimës së zezë ku gazi ftohet dhe është në gjendje të formojë yje. Pra, ne po shikojmë formimin e yjeve që ndjekin vrimën e zezë, "tha nga Universiteti Yale.Pieter van Dokkum “Ajo që ne po shohim është pasoja. Ashtu si zgjimi pas një anijeje, ne po shohim zgjimin pas vrimës së zezë."

Shkencëtarët besojnë se ose gazi tronditet dhe nxehet nga lëvizja e vrimës së zezë ose një disk grumbullimi rreth vrimës së zezë po shkakton rrezatim.

“Gazi përballë tij tronditet për shkak të këtij ndikimi supersonik, me shpejtësi shumë të lartë të vrimës së zezë që lëviz nëpër gaz. Se si funksionon saktësisht nuk dihet vërtet,” tha van Dokkum.

NASA tha se asgjë nuk ishte parë ndonjëherë më parë, dhe teleskopi Hapësinor Hubble e kapi pamjen e rrallë "aksidentalisht".

Van Dokkum ishte në të vërtetë duke kërkuar për grupime yjore globulare në një galaktikë xhuxh aty pranë kur vuri re vrimën e zezë. Ai e përshkroi gjurmën e yjeve si "mjaft të habitshme, shumë, shumë të ndritshme dhe shumë të pazakontë".

"Kjo është një fatkeqësi e pastër që ne e ndeshim atë," tha ai. “Sapo po skanoja imazhin e Hubble dhe më pas vura re se kemi një varg të vogël. Menjëherë mendova: ‘Oh, një rreze kozmike godet detektorin e kamerës dhe shkakton një objekt imazherie lineare.’ Kur eliminuam rrezet kozmike kuptuam se ishte ende aty. Nuk dukej si asgjë që kishim parë më parë.”

Për të kuptuar saktësisht se çfarë ishte ky imazh i çuditshëm që po shihnin, van Dokkum dhe ekipi i tij bënë një spektroskopi përcjellëse me Observatorët Ë. M. Keck në Haëaii, ku përfundimisht arritën në përfundimin se po shihnin pasojat e një vrime të zezë që kalonte me shpejtësi. galaktikë.

 

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kërcënimet nga krimi, a duhet forcuar mbrojtja e prokurorëve e gjyqtarëve?×

Lajmi i fundit

Tiranë, dhunohet administratori i 'Pamfleti' Gjergj Zefi! Po dilte nga zyra

Tiranë, dhunohet administratori i 'Pamfleti' Gjergj Zefi! Po dilte nga zyra