Njihuni me historinë e veçantë të nënë Lules që lexon dy libra në ditë dhe jep mesazhe frymëzuese për të rinjtë: Librat do t’ia fal fëmijëve në fshatra

Është kthyer në fenomen në rrjetet sociale, e njohur si ‘Nona Lulja’, 80-vjeçarja lexon dy libra në ditë dhe me energjinë e pozitivitetin që e karakterizon ka fituar zemrat e të gjithëve.

 Në një intervistë në emisionin ‘Rreze Dielli’, ajo rrëfeu për pasionin e saj për leximin dhe se çfarë e shtyn atë drejt të mos I ndahet asnjë ditë leximit edhe në këtë moshë:

Kur isha 11-vjeç ne s’kishim libra por kishin ardhur kështu librat e rusit por ne nuk kishim lekë ti blinim por shoqa ime më dha dy libra dhe unë i lexova. Këto 8 vitet e fundit lexoj libra politikë, kam lexuar ‘Kush e sundon botën’ dhe ‘Komiteti i të 300’ bëni gabim që nuk e lexoni” u shpreh ajo.

Ndërsa dha edhe një mesazh mjaft të bukur sidomos për të rinjtë, ja përse duhet të lexojnë.

Ta dish ku jeton, pse të jesh injorantë. Librat i blej vet me pensionin tim. Kam plot libra, por kam falur shumë do ti fal të gjithë dhe fustanet jam duke i falur, do ja fal fëmijëve nëpër fshatra.

Gjithmonë në kërkim të dijes, ajo ka arritur të mësojë dhe të shkruajë në mënyrë perfekte edhe gjuhën arabe:

Pas 90’ që u hapën shkollat mësova arabishten , e lexoj arabisht kuranin, e lexoj dhe shkruaj arabishten shkëlqyeshëm” tha ajo.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Reforma territoriale, mendoni se ndarja aktuale në 61 bashki është në rregull?×

Lajmi i fundit

John

Zjarri në Krastë, Ministri i Mbrojtjes: Vatër serioze! Kanë shkuar 60 forca, po punohet për shuarjen