Panairi, ish-punonjësi i Bibliotekës : I dashuruar me librin sa të jem gjallë! Jam pensionist, kërkoj libra me vlerë e të lirë! Pyeta për Kadarenë, ja ç’më thanë!

Janë të shumtë vizitorët këtë të mërkurë, ditën e parë të Panairit të 25-të Librit dhe të të gjitha moshave. Reflektorët në 97 stendat në Pallatin e Kongreseve bien kryesisht mbi personazhet, politikë, njerëz të librit, apo të tjerë që katapultohen nga fama në letërsi...  Uljet variojnë, nga 10 për qind, disa tituj me çmime të përgjysmuara, e më të pakta librat që i gjen me zbritje më të larta çmimesh. Për pensionistë, si ish-punonjësi i Bibliotekës Kombëtare, Dhimitër Myzeqari, që janë të dashuruar pas leximit, ky është një moment i veçantë.

 

“Dashuria për librin do të mbetet sa të jem gjallë e të kem mundësi për të lexuar, por unë mbështetem tek dy gjëra në këtë Panair. E para është vlera e librit dhe e dyta dhe çmimi, se unë jam pensionist. Sot përzgjodha një libër të Leon Tolstoit, “Qorrfermanin” e Kadaresë, dhe disa autorë nobel”, thotë ai.

 

Profesionet si mësues e bibliotekar fillimisht në Berat e më pas 12 vjet në Tiranë, kanë bërë që të jetë sqimatar në përzgjedhjen e titujve. E ndjen trishtim, sa herë kujton kur në vitet 2000 në Bibliotekën Kombëtare, radha ishte e gjatë, ndërsa sot, librat kërkohen më rrallë.

“Mbase do nxitohem, por në kohën që unë isha atje, dhe drejtohej nga Aurel Plasari, interesi sidomos i brezit të ri për librin, ishte goxha i madh. Më vjen keq tani kur shkoj të marrë ndonjë gjë, dhe shikoj që gjendja është ‘si të ketë rënë bomba’”, thotë ish-punonjësi i Bibliotekës.

Vetë është munduar ta trashëgojë tek dy fëmijët që jetojnë jashtë vendit kulturën e leximit, ndonëse ritmet e jetës siç thotë janë përshpejtuar.

Nga titujt që ka blerë, e ka të qartë nga do ta nisë sot leximin, në pritje të takimit me autorin e tij të preferuar.

“Po e nis leximin sot nga ‘Qorrfermani’, Kadaresë së madh. Ndrinte Pavioni i “Onufrit” kur ishte aty Kadare, dhe firmoste librin... Një madhështi më vete! Unë pyeta sot, e më thanë do vij, dhe më erdhi mirë, se mosha bën të vetën po ai mbetet magjistar i fjalës shqipe”, shton  më tej.

/KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Hapësirat publike në plazhe, sipas jush janë:×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Humbja në finale, Southgate mediton largimin: Ishim këtu për trofeun dhe nuk ia dolëm

Euro 2024/ Humbja në finale, Southgate mediton largimin: Ishim këtu për trofeun dhe nuk ia dolëm