Pandemia fut në recesion 9% vendin, BERZH: Prioritet për 2021 lufta ndaj informalitetit, kujdes PPP-të dhe borxhin publik

Pas një rënie të fortë ekonomike në këtë vit të parashikuar në nivelin e 9% nga BERZH, vendi duhet të fokusohet në disa fusha kryesore sipas institucionit ndërkombëtarë. Luftimi i informalitetit, korrupsionit, thjeshtimi i sistemit fiskal e tatimor, nxitja e kreditimit si dhe rritja e mbikëqyrjes së PPP-ve duhet të jenë në fokus të qeverisë sipas BERZH.

Në një kohë që në buxhetin e vitit që vjen janë parashikuar pagesa për koncesionet 14.5 miliardë lekë, BERZH sugjeron që qeveria duhet të sigurojë qëndrueshmërinë e borxhit publik si dhe të forcojë menaxhimin e investimeve publike që përmbajnë rreziqe fiskale të tilla si ato që kanë të bëjnë me programet e partneritetit publik-privat.

Elementi tjetër ku është ndalur BERZH në raportin më të fundit për vendin është sistemi i taksave. Edhe pse kërkesa e vazhdueshme e ndërkombëtarëve është thjeshtimi i tij dhe eliminimi i pragjeve në 2021, shteti ka vendosur të heq taksat për biznesin e vogël.

“Masat duhet të rriten për të luftuar informalitetin dhe për të rritur barazinë në ndërmarrjet private. Masat kryesore në këtë drejtim përfshijnë një sistem të thjeshtuar tatimor dhe procedurat, kapacitetet e forcuara në administratën publike, mbështetjen e mëtejshme dhe stimulimet për të ndërmarrjet mikro, të vogla dhe të mesme për të zyrtarizuar aktivitetet e tyre dhe një luftë më vendimtare kundër korrupsionit”, thuhet në raport.

BERZH i vlerëson si pozitive masat e ndërmarra nga qeveria për pandeminë, por përsëri i qëndron parashikimit për një recesion të vështirë dhe për një kapërcim të borxhit mbi 80% të Prodhimit të Brendshwm Publik. Në raport theksohet edhe një herë se goditja më e fortë e ekonomisë do të jepet nga mungesa e turistëve dhe lidhjet tregtare me vende si Italia që është goditur fort nga pandemia.

er.k./b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Përplasja për Ukrainën, e drejtoi si duhet Rama KS të OKB?×

Lajmi i fundit

Ekstradimi/ Rasti i parë! Një vajzë shqiptare ‘wanted’ prangoset në Londër

Ekstradimi/ Rasti i parë! Një vajzë shqiptare ‘wanted’ prangoset në Londër