SHBA si ndahet gjyqit të Shullazit, ndjek nga afër e monitoron gjyqet që po shtyhen radhazi

SHBA si ndahet gjyqit të Shullazit, ndjek nga afër e monitoron gjyqet që po shtyhen radhazi

Një përfaqësues i Ambasadës Amerikanë në Tiranë, ka ndjekur sot seancën gjyqësore kundër, Emiljano Shullazit dhe 4 të pandehurve të tjerë, të cilët po gjykohen në Gjykatën e Posaçme të Apelit. Mirëpo procesi që ishte parashikuar të zhvillohet sot në orën 11:00 është shtyrë për në datën 4 nëntor 2020, pasi shkak sërish është bërë mungesa e njërit prej avokatëve të të pandehurve. Në sallë për të vëzhguar këtë proces gjyqësor që prej gati dy vitesh nuk po gjen zgjidhje, ishte dhe një përfaqësues i Ambasadës Amerikane. Procesi gjyqësor po shtyhet në mënyrë të vazhdueshme, duke u kthyer në një “telenovelë” me shumë seri, ku shkak i shtyrjeve herë janë bërë avokatët mbrojtës dhe herë gjyqtarët e shkarkuar nga vettingu.

Së fundi Vettingu shkarkoi nga detyra, anëtaren e trupit gjykues Etleva Temo. Por në vend të kësaj gjyqtareje, Këshilli i Lartë Gjyqësor, kishte komanduar gjyqtarin Astrit Kalaja, për të formuar trupën gjykuese që ka në dorë çështjen Shullazi. Prej nëntorit 2018, procesi gjyqësor ndodhet i bllokuar në gjykatën e Posaçme të Apelit. Reforma në drejtësi nuk ka dhënë asnjë impakt për këtë proces gjyqësor, i cili për gati dy vite vijon të qëndrojë pezull, duke mos u zhvilluar asnjë seancë. Seanca e sotme është shtyrë sërish për mungesë të avokatëve mbrojtës.

Trupi gjykues e ka pasur të pamundur zhvillimin e procesit gjyqësor për këtë çështje, për shkak të mungesës së palës mbrojtëse. Në këto kushte, është vendosur shtyrja e seancës, duke planifikuar datën 4 nëntor 2020 për të zhvilluar seancën e radhës për 5 të pandehurit që akuzohen nga prokuroria për “Shtrëngim me anë të kanosjes me qëllim marrjen e pasurisë” kryer në bashkëpunim në formën e “Grupit të organizuar kriminal”, “Mbajtjes pa lejë të armëve” dhe “Prodhim e shitje të lëndëve narkotike”. Biznesmeni Ylvi Beqja, ka treguar në gjykatë se përmes presioneve dhe kanosjeve të vazhdueshme i ka dhënë Emiljano Shullazit dhe anëtarëve të grupit të tij, shumën prej mbi 560 mijë euro. Por nga kjo shumë prokuroria mundi të faktojë vetëm 5 tërheqje me çek në bankë.

Shullazi ndodhet në në izolim 41 bis, dhe për këtë kanë kallëzuar penalisht ish kreyprokuroren Arta Marku dhe ish drejtuesen e krimeve te renda Donika Prela, ku sipas tyre ato kanë inicuar materialin për t'i vendosur në regjimin e rreptë te izolimit, kur ligji shprehet se këtë kërkesë e bënë vetëm SPAK, i cili asokohe nuk ekzistonte. Nga ana tjetër ata i kërkojnë gjykatës të heqë izolimin në të cilin ata ndodhen.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 11:45
Shtyhet sërish gjyqi në GJKKO për Emiljano Shullazin, shkak mungesa e avokatëve!

Shtyhet sërish gjyqi në GJKKO për Emiljano Shullazin më 4 nëntor! Shkak është bërë mungesa e avokatëve. Ndërkohë, gjatë ditës së sotme është bërë zëvendësimi i edhe i gjyqtares Etleva Temo e cila u shkarkua nga Vettingu pak ditë më pak ditë më parë. Në vendin e saj u caktua Astrit Kalaja. 

//Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Berat: 19/10/2020 14:49

  Si telenovel u be ky gjyqi ktyre

  Përgjigju
 • Meni: 19/10/2020 13:10

  Çfar grupi i strukturuar janë këto. Këto jan djem të ndershëm. Aaa se kan mbajt naj armë pa leje, e çfar pastaj! Nëse kan bo ndonjë vrasje, nga halli e kan pasur. Nëse kan rrëmbyer e vrar bizesmenin Dato, po për lek e kan bo. Ai legeni kishte shum dhe këto ishin pa gjë. Së fundmi, ja paskan vrar dhe nja 22 persona të tjerë, po normal, i kan mërzitur çunat. Shtyjeni gjygjin dhe dilni me kohën e paraburgimit. Ju lumtë. Aa , mos harroni kur të dilni filloni sërisht qokat dhe vrasjet .

  Përgjigju
 • Daku: 19/10/2020 12:24

  Nuk behet me ai vend o Shqiptar Merr valixhen ose canten..edhe o burra ik.. Mos mbaj mendjen si laraska pas b*leve te dashit Vrit,vish,perdhuno e Behu biznesmen ose pushtetar edhe drejtesine e ke ne xhep

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Shqipëria në krah të Kosovës, nuk mbështet qëndrimin e BE-së: Si e gjykoni?×

Lajmi i fundit

Panairi i 16-të, rikthehet festa e ëmbëlsirave në Maliq! Ekspozohen mjalti dhe prodhimet bio të zonës

Panairi i 16-të, rikthehet festa e ëmbëlsirave në Maliq! Ekspozohen mjalti dhe prodhimet bio të zonës