PD pa kryetar, Basha rikthehet në politikë: Më 14 maj skadoi e vjetra! Duhet vetting i politikanëve, kufizim mandati për Kryeministrin e lista të hapura

Humbja e thellë në zgjedhjet lokale të 14 majit ka përçarë edhe më shumë Partisë Demokratike, ndërsa vijon të mbetet pa kryetar pasi kreu i komanduar Enkelejd Albeaj dha dorëheqjen nga ky post. Por ditën e sotme ish kryedemokrati Lulzim Basha ka zyrtarizuar rikthimin e tij në politikën aktive pa dhënë një përgjigjie të qartë nëse ka në plan të kandidojë për kreun e Partisë Demokratike apo nëse ky rikthim i tij është në kuadër të funksionit të tij si deputet i PD-së.

Gjatë takimit që pati me disa të rinj, Basha parashtroi 3 propozime të cilat sipas tij janë emergjencë kombëtare për të ardhmen e vendit. Duke u fokusuar në pjesëmarrjen e ulët të qytetarëve dhe të rinjve në veçanti në zgjedhjet vendore të 14 majit, Basha tha se diçka e tillë mund të përkthehet si “skadencë e klasës së vjetër politike në vend”.

“Ftesa ime sot është mos t’u besojmë qytetarëve por përmes listave të hapura t’u besojmë qytetarëve. Të ndalim së besuari politikanëve dhe të marrim besimin në duart tona si qytetarë. Listat e hapura 100%. Kam edhe dy propozime të tjera. Keni dëgjuar për akuzat dhe sulmet e përditshme që politikanët hedhin ndaj njëri tjetrit. Duhet vettingu i politikanëve, boll më me sharje nga mëngjesi deri në darkë. Secili që merr përsipër barrën e shërbimit publik duhet të jetë i hapur për hetim të aseteve personale. Vettingu i politikës është emergjencë kombëtare.

Asnjë kryeministër që nuk mund të arrijë premtimet e dhëna në 2 mandate, nuk mund t’i bëjë ata për një mandat të tretë. Pra kufizimi i mandateve është i domosdoshëm. Gjithashtu edhe vota e emigrantëve , rreth 45% e bashkëatdhetarëve tanë nuk ndodhen sot në vend, janë larguar në mënyrë masive por nuk kanë të drejtën të shprehen me votë. Është vendim i GJK-së, duhet zbatuar”- u shpreh Basha.

Sa i takon tërheqjes së tij nga kreu i PD-së më shumë se një vit më parë, Basha tha se e mori atë vendim për një interes më të madh me qëllim për të mos nxitur përçarjen mes demokratëve. Ai nënvizoi se kjo tërheqje i kishte shërbyer si reflektim për të parë edhe gjendjen ku ndodhet debati politik në vend, që sipas tij nuk ofron alternativë por vetëm ‘tallava politike’.

“Mund t’iu kujtohet që tërheqja para një viti u bë për një interes të madh. Për të mos përçarë demokratët dhe për t’i dhënë një mundësi bashkimit të tyre. Nuk kam hequr dorë kurrë nga përgjegjësia për të mos lënë njerëzit në mes të rrugës dhe atyre që më kanë qëndruar në krah. Vendimi që kam marrë për të mos influencuar rrjedhën e ngjarjeve nuk do të thotë se jam stakuar nga interesi për këtë vend dhe PD-në. Kjo tërheqje më shërbeu për të parë te vetja ime dhe sa kohë e energji i kam dedikuar luftës që bëjmë me njëri-tjetrin dhe halleve të njerëzve. Kam dalë me një konkluzion se raporti duhet përmbysur. Politika nuk mund të jetë Big Brother. Niveli i debatit politik ka rënë masivisht, e kanë ulur me qëllim. Çfarë mund të debatosh me dikë që vendos tallava, apo me dikë që vetëm shpif shan e sulmon. Ftesa ime e parë është të ndryshojmë kulturën tonë politike”, shtoi ai.

Pas dorëheqjes së Alibeajt, Gazment Bardhi u zgjodh kreu grupit parlamentar të Partisë Demokratike. Gjatë një mbledhje urgjente, 19 deputetët që ishin të pranishëm në mbledhje, votuan pro emërit të Bardhit, mes tyre edhe Lulzim Basha. Pas mbledhjes që grupi parlamentar zhvilloi ditën e sotme, deputetja Jorida Tabaku në një deklaratë për mediat u shpreh se do të niste tur dëgjesash me demokratët në vend. Ndërsa sa i takon pyetjes nëse do të marrë pozicionin e kryetares së PD-së, Tabaku tha se është në fazë konsultimesh. 

Nga ana tjetër Sali Berisha nuk sheh asnjë përgjegjësi te vetja për humbjen e thellë të opozitës më 14 maj, megjithatë zërat brenda grupit të tij që po shohin nevojën për reflektim e deri në një lidership të ri, kanë nisur tashmë të shprehen publikisht.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 18:10
Basha: Tërheqja ime nga PD u bë për një interes të madh! Kam parë sesa kohë i dedikohet luftës ndaj njëri-tjetrit, duhet ndryshim i kulturës politike

 

Duke folur për tërheqjen e tij nga politika aktive e vendit apo nga debatet për drejtimin e PD-së, Lulzim Basha u shpreh se vendimi i tij para një viti u mor për të mos përçarë demokratët dhe për t’i dhënë një mundësi bashkimit të tyre.

Ai tha se gjatë kohës që kishte analizuar debatet politike në vend kishte vënë re se kishte pasur një rënie të nivelit dhe se nuk kishte përplasje idesh apo alternativash por vetëm ‘tallava’.

“Mund t’iu kujtohet që tërheqja para një viti u bë për një interes të madh. Për të mos përçarë demokratët dhe për t’i dhënë një mundësi bashkimit të tyre. Nuk kam hequr dorë kurrë nga përgjegjësia për të mos lënë njerëzit në mes të rrugës dhe atyre që më kanë qëndruar në krah. Vendimi që kam marrë për të mos influencuar rrjedhën e ngjarjeve nuk do të thotë se jam stakuar nga interesi për këtë vend dhe PD-në. Kjo tërheqje më shërbeu për të parë te vetja ime dhe sa kohë e energji i kam dedikuar luftës që bëjmë me njëri-tjetrin dhe halleve të njerëzve. Kam dalë me një konkluzion se raporti duhet përmbysur. Politika nuk mund të jetë Big Brother. Niveli i debatit politik ka rënë masivisht, e kanë ulur me qëllim. Çfarë mund të debatosh me dikë që vendos tallava, apo me dikë që vetëm shpif shan e sulmon. Ftesa ime e parë është të ndryshojmë kulturën tonë politike. Mos të besojmë fjalët por veprat. Dua të më besoni se jam serioz për këtë platformë”, u shpreh ai.

Ora 17:57
Heshtja e tij kundrejt akuzave të Berishës, Basha: Sulmet nuk buronin nga ai por nga Rama! Heshta për të mos thelluar plagët në PD

 

Akuzat e Berishës ndaj tij prej më shumë se një viti, Lulzim Basha i konsideroi si të njëjtat me ato të kryeministrit Edi Rama dhe shtoi se nuk u ishte përgjigjur për të mos thelluar plagët brenda Partisë Demokratike.

“Nuk është se kam heshtur se nuk kisha çfarë të thoja për sulmet, akuzat, apo për personin në fjalë. Por kam zgjedhur të hesht i vetëdijshëm për plagët që shkaktonte çdo sulm i tij tek demokratët. Çfarëdo të thoja, vetëm do i thellonte këto plagë sepse në fund të fundit asnjë prej sulmeve të tij nuk kanë buruar vetëm nga ai, kanë qenë sulme që për vite me rradhë janë bërë nga Edi Rama”- shtoi ish kryedemokrati.

Ora 17:40
Basha rikthehet në politikën aktive me 3 propozime, mes tyre vettingu i politikanëve dhe kufizimi i mandateve për kryeministrin

 

Lulzim Basha është rikthyer në skenën politike aktive, me 3 propozime të cilat sipas tij janë emergjencë kombëtare për t’u rikthyer besimin qytetarëve tek politika. Basha tha se duhet të ketë lista të hapura për kandidatët që duan të përfaqësojnë qytetarët, vetting për politikanët dhe kufizimi i mandateve për qeveritë.

“Ftesa ime sot është mos t’u besojmë qytetarëve por përmes listave të hapura t’u besojmë qytetarëve. Të ndalim së besuari politikanëve dhe të marrim besimin në duart tona si qytetarë. Listat e hapura 100%. Kam edhe dy propozime të tjera.

Keni dëgjuar për akuzat dhe sulmet e përditshme që politikanët hedhin ndaj njëri tjetrit. Duhet vettingu i politikanëve, boll më me sharje nga mëngjesi deri në darkë. Secili që merr përsipër barrën e shërbimit publik duhet të jetë i hapur për hetim të aseteve personale. Vettingu i politikës është emergjencë kombëtare.

Asnjë kryeministër që nuk mund të arrijë premtimet e dhëna në 2 mandate, nuk mund t’i bëjë ata për një mandat të tretë. Pra kufizimi i mandateve është i domosdoshëm. Gjithashtu edhe vota e emigrantëve , rreth 45% e bashkëatdhetarëve tanë nuk ndodhen sot në vend, janë larguar në mënyrë masive por nuk kanë të drejtën të shprehen me votë. Është vendim i GJK-së, duhet zbatuar”- u shpreh Basha.

Ora 17:11
I riu iu drejtua si ‘kryetar’ i PD-së, Basha gjatë takimit: Kam dhënë dorëheqjen, ende nuk ka nisur ndonjë fushatë për kreun e ri

 

Ish kryedemokrati, Lulzim Basha ka organizuar një takim me të rinjtë për herë të parë pas më shumë se 1 viti që prej se kur u dorëhoq nga kreu i Partisë Demokratike.

Në qendër të diskutimeve ka qenë pjesëmarrja e ulët e të rinjve në zgjedhjet vendore të 14 majit. Ai drejtoi pyetje ndaj të rinjve të pranishëm sa i takon pjesëmarrjes së ulët.

Njëri prej të rinjve të pranishëm teksa mori fjalën, iu drejtua Bashës me fjalën ‘kryetar’. Ky i fundit reagoi duke thënë se ka dhënë dorëheqjen dhe shtoi se ende nuk ka nisur fushata për zgjedhje në PD, duke nënkuptuar mundësinë e kandidimit të tij për kreun e partisë.

Basha: Unë kam dhënë dorëheqjen, më thoni zoti Basha t’i lëmë formalitetet

I riu: Duam që ti të jesh kryetari ynë dhe kryeministri ynë i ardhshëm

Basha: Nuk ka nisur akoma ndonjë fushatë, këtu duhet të flasim në mënyrë sa më të relaksuar.

M.Q./B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • ABC: 25/05/2023 11:00

  Forca Luli

  Përgjigju
 • Hajdari: 25/05/2023 09:34

  Po kete prezervativin sikur e perdori njehere Ramazani…apo nuk eshte nje perdorimsh si Alibeaj ky…e ka shpla e ka fut prape

  Përgjigju
 • Linda: 25/05/2023 06:14

  Bashes Saliu cfare nuk i ka bere deri se e nxori nga selia dhe nuk heshti po u largua nga frika e Berishes dhe tani na shet pallvra qe ja ka fajin Rama.Po erdhi prap do shikojm ne medja cirkun Berisha-Basha dy faqe zinjt e politikes shqiptare se qe te dy kane vjedhur sa ju ka dashur qefi.

  Përgjigju
 • tani: 25/05/2023 05:09

  u kthye prape ky kurva e saliut.....

  Përgjigju
 • Iris: 25/05/2023 01:18

  Le t'i jepet nje shans i dyte.Jo se eshte me i miri,jo se ka rezyme politike te shkelqyer,por si ure lidhese brenda PD te percare.Por me disa kushte:1-nuk duhet te lejoje kthimin e Berishes ne PD.2-Duhet te spastroje PD nga sherbetoret besnike te Berishes,jo vetem ne kryesi,por dhe ne dege.3-Duhet te sjelle figura te reja,ose te respektuara,jo sherbetore te rinj te kultit /Basha/,p.sh do te ishte mire te afrohen figura te tilla si Bejko,Kosova,Gurakuqi,Elezi,etj.4-Nje program i ri shprese dhe premtime bindese per popullin.5-Mbeshtetje kauzash te drejta,jo me si rastet e Astirit,etj.6-Bashkepunim me i gjere me poziten per ceshtje te brendeshme dhe unitet me te kur behet fjale per arenen nderkombetare.Te mos perdoren si me pare ceshtje si p.sh anetaresimi i Shqiperise ne BE duke e anatemuar qeverine ne pushtet thjesht per te fituar pike personale brenda vendit.7-Te rishikohen kushtet,rezultatet e perfitimet,apo humbjet nga bashkepunimi dhe aleancat me partite e tjera per zgjedhje,si p.sh me PL.PR,etj.8-Kryetari i partise,fiton,ose humb zgjedhjet,postin e drejtimit te partise t'a kete te kufizuar me vetem dy mandate dhe 9-Veprimet e tij te kontrollohen nga kryesia e zgjedhur me vota te fshehta nga anetaret e partise,qe te mos krijohet nje autokrat i brendshem.

  Përgjigju
 • Red&black: 24/05/2023 21:26

  PO PRAP KY ORE???KY KA QE NE 1999 NE POLITIK...21 JANARI-SHITJA E DETIT-7×7----KASETEN E MASAKRAVE NE KOSOVE...Etc...

  Përgjigju
 • Mario: 24/05/2023 21:10

  A jentakuar me taulant kok cepin apo video ishte e fallsifikuar si e likes???? A ke gati te vrasesh berishen o lul apo do rrish butak i perjetshem???? Po kunatin si e ke o lul?????

  Përgjigju
 • Luli: 24/05/2023 19:26

  Shume mire e ka ky,nuk e kuptoj perse duhet ta ironizon.

  Përgjigju
 • Eno: 24/05/2023 19:18

  U cove nga gjumi ti luliiii

  Përgjigju
 • Ani: 24/05/2023 19:15

  Lul tani qe erdhe ti do e nderqesh ate parti

  Përgjigju
 • epo kjo pune: 24/05/2023 18:44

  spurdhjak qe ke hesape me drejtesine... gjelle e shpifur bajate qe e nxjerrin nga ngrirja!

  Përgjigju
 • Flori: 24/05/2023 18:39

  O bash po ik o burr se ke mbaru pune ti,nuk te voton me ty

  Përgjigju
 • Rea: 24/05/2023 18:38

  Po shko mor bash se spo merret me ky popull me ty

  Përgjigju
 • Eni: 24/05/2023 18:37

  PD ka mbaruar si parti

  Përgjigju
 • Beni: 24/05/2023 18:37

  Shko fli gjume o lul se sje per asgje

  Përgjigju
 • AltinTop: 24/05/2023 18:13

  Sa qesharak ky njeri...ka humb 5 pale zgjdhje dhe prap ka fytyre me dale para njerezve.

  Përgjigju
 • Qekmarku: 24/05/2023 18:07

  Te gjithe kta te vjetrit keshtu thone: duhet politike e re-keshtu thone. Bile edhe Berisha tha qe nevojiten elita te reja ( ku nenkuptonte veten e tij). Edhe Rama para se te vinte ne pushtet thoshte qe koha e politikes se vjeter ka mar fund…por ja ku jemi…

  Përgjigju
 • xhemal: 24/05/2023 18:00

  Sa shume donkishot...haaaaa

  Përgjigju
 • Kistra: 24/05/2023 17:45

  Te shpresosh ne rikthimin e Bashes, tregon gjendjen katastrofike e te pashprese ku ndoshet PD.

  Përgjigju
 • mtrq: 24/05/2023 17:44

  ja u qifsha grate e motrat ju qe drejtoni pd

  Përgjigju
 • Ndergjegja: 24/05/2023 17:44

  Halabakëria ka zene vend kudo ne politike,ne administrate,ne sherbimet publike,ne ministri e kryeministri,ne kuvendin e qenve,me falni te kryetareve te partive. Te mos indinjohen fare keta palo kuvendare se nuk jane zgjedhur nga populli por nga partite e korruptuara e inkriminuara qe shijne si u do qejfi prej 32 vitesh.

  Përgjigju
 • Dori: 24/05/2023 17:33

  Flet ky qe ishte krahu i djatht i Berishes,ish kryetar bashkie Tirane,ish minister transportesh kur u vodhen miliona euro ne rrugen e kombit,ish minister i brendshem kur u vran 4 te pafajshem para kryeministrise,10 vite kryetar i PD a tani po na del si engjell.Ik o pjell e Berishes

  Përgjigju
 • Adrian: 24/05/2023 17:25

  Ue Luli,na doli perseri.N.q.s. per Salen themi 1000000 here qe te zhduket si politikan dhe duhet te ndodhe,c'te thuash per Lulin.Nuk eshte per lider,nuk te ben per vete,si flet,si paraqitet(e pate si ishte veshur,nuk di ai dhe ata qe e manaxhojne)eshte humbje kohe te vendoset ky kryetar Pd-je,lere pastaj te jete kryeminister pas disa vitesh.Eshte kokrra e burokratit qe merr rrogen kot.Me i sakti aty duket Roland Bejko.

  Përgjigju
 • Rinia: 24/05/2023 16:00

  Ne PD nga te gjith figurat e vjetra me thene te drejten Basha ishte me i afti dhe duke pare qe me logon e PD Alibej nuk kishte dot potencialin e Bashes nuk do ishte aspak cudi qe te rikthehet edhe Basha meqe akoma skena politike eshte me aktor politik te vjeter ! Mes Bardhit dhe Bashes mund ta fitoje Basha me siguri

  Përgjigju
 • Miri: 24/05/2023 13:56

  Ai aty ka qene, nuk ka ikur asnjehere. Tani tutoret po e detyrojne qe te dale ne fushe, sepse deri dje bente takime te fshehta. Si duket gjate kesaj kohe qe nuk dilte hapur, do i kene rene edhe % qe merrte nga pushteti dhe qe ti marri te plota, e kane urdheruar qe te dale ne beteje.

  Përgjigju
 • Genti: 24/05/2023 12:46

  Kthehu ne politike o Lul, se ti ishe Bob, tani filloj lufta...

  Përgjigju
 • minushe: 24/05/2023 11:15

  nuk i durojme dot me keta mostra se edhe luli i tille eshte po pse jane kaq te pafytyre per cfare futet ne politike per ideal!! e pame 8 vjet bemat vodhi rrugen e kombit, vrau te pafajshem ne bulevard dhe shiti detin grekeve mori miliona per pall e vjerrit qe ju shemb ne vlore dhe vodhi te gjitha parate qe jepeshin per PD dhe tani do vije prape me te rinjte ky .......ky ska ndryshim nga sali berisha ...ju kujtohej kur zgerdhihej sa here fliste saliu.........na e shpifen ....kete vend keta mostrat

  Përgjigju
 • e drejta: 24/05/2023 10:44

  ME NE FUND U KTHYE LULKA ...

  Përgjigju
  • Italia si moter: 24/05/2023 12:13

   Po kthehet krimineli i dyte i pd .,keta nje surrat kane babai dhe djali .pd do te shkoje per lesh .parti fashiste ,baedhoshja duhej te ishte ne burg me vrasjen ne Elbasan ,tani eshte kryetari i debilave ne parlament cfar e gjeti Shqiperine e shkrete me keta kriminela ,jane te pa fytyre .

 • Sondazhi i ditës:

  Hapësirat publike në plazhe, sipas jush janë:×

Lajmi i fundit

Kreu i Këshillit të Qarkut Shkodër, Edmond Ndou paraqitet në SPAK

Kreu i Këshillit të Qarkut Shkodër, Edmond Ndou paraqitet në SPAK