PD premton anulimin e fiskalizimit, zëvendësministrja: Do dëmtonte buxhetin e rriste informalitetin, deri tani janë lëshuar 563 mijë fatura elektronike

Procesi i fiskalizimit i cili ka nisur në janar të këtij viti fillimisht për subjektet që lëshojnë fatura për entet publike, për tu zgjeruar më pas tek kategoria biznes-biznes dhe biznes konsumator, pritet që të rris deri me 10 % të ardhurat.

Zëvendësministrja e Financave Vasilika Vjero tha për Report TV se rezultatet e dukshme reforma do ti japë brenda 5 vitesh, ku përpos të ardhurave do të ndikojë edhe në uljen e informalitetit.

“Duhet të kuptojmë që fiskalizimi nuk mund ti japi rezultatet në vitin e parë të fiskalizimit pasi bizneset po hyjnë në këtë proces me fasha dhe duhet kohë që të ambientohen dhe të deklarojnë në mënyrë të qartë edhe transaksionet e tyre. Po ashtu edhe administratës tatimore do ti duhet kohë për të marrë sinjale për të marrë sinjale se ku janë problematikat dhe për mënyrën se si mund të zgjidhen këto problematika po për një periudhë 5-vjeçare ne presim që të kemi një rritje të konsiderueshme të ardhurave nga procesi i fiskalizimit, që ne i kemi parashikuar në masën 10%”, sqaron zëvendësministrja.

Vjero thotë se deri më tani janë lëshuar mbi 563 mijë fatura elektronike, jo vetëm për marrëdhëniet biznes-shtet por edhe tatimpagues të tjerë e kanë nisur këtë proces edhe pse ende nuk e kanë detyrim ligjor.

“Fiskalizimi po ecën siç duhet. Deri më sot fatura cash nëpërmjet procesit të fiskalizimit janë lëshuar më shumë se 530 mijë fatura. Që do të thotë se procesi i fiskalizimit ka filluar edhe për tatimpaguesit e vegjël, nuk ka ndonjë kufizim pasi edhe nëse një tatimpagues i vogël kërkon të fillojë procesin ai mund ta nisë edhe pa pritur afatin ligjor që është data 1 shtator. Ndërsa fatura elektronike janë lëshuar 563 mijë, të cilat janë lëshuar midis bizneseve por edhe bizneseve me institucionet publike, çka dëshmon që ne jemi duke vijuar normalisht me këtë proces”, tha Vjero.

Ndërkohë ky proces është paralajmëruar se do anulohet nëse PD fiton zgjedhjet, por për zëvendësministren, ndalimi i kësaj reforme do të shkaktonte dëme të mëdha për buxhetin e shtetit, si dhe do të rriste informalitetin.

“Nga pikëpamja e administrimit të ardhurave dhe asaj çka është investuar dëmet do të ishin të mëdha, janë të ardhura të munguara në buxhetin e shtetit për një periudhë 5 vjeçare që do të jenë 10% të rritura të ardhurat. Bëhet fjalë për një shifër goxha të konsiderueshme dhe sigurisht procesi i fiskalizimit ka edhe një nga qëllimet kryesore luftën ndaj informalitetit, për të cilin ne flasim të gjithë çdo ditë për të cilin opozita flet gjithmonë se ka informaliteti. Fiskalizimi është një mënyrë shumë e mirë për të luftuar edhe informalitetin. Sigurisht anulimi i një projekti kaq madhor për të cilin ka vite që po punohet padiskutim që do të ndikojë në rritjen e informaliteti dhe në uljen e të ardhurave. Sigurisht nëse kemi disa lehtësi fiskale që kanë nisur që nga ky vit, këto lehtësi kanë efekte buxhetore, dhe këto efekte duhet të rikuperohen nga miradministrimi dhe nga ato hapësira që ka ende mes shumë tatimpaguesve”, theksoi zëvendësministrja.

Premtimin e demokratëve për anulimin e këtij sistemi nuk e mbështesin as ekspertët, të cilët pohojnë se është ende herët për të parë rezultatet e kësaj reforme.

 

 


Lajmi kryesor:

Rritja e të ardhurave, Vasilika Vjero për Report Tv: Ekonomia po ringrihet! Anulim i fiskalizimit nga PD? Dëmton buxhetin dhe rrit informalitetin


K.T./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Rënia e rasteve me Covid-19 dhe efekti i vaksinimit, a duhet të hiqet ora policore?×

Lajmi i fundit

John

Vrasje me armë zjarri në Tiranë pas një konflikti, ndërron jetë në spital 27-vjeçari! Disa të shoqëruar (EMRI+VIDEO)