Përdori gjuhë ofenduese për sindromën Down/ Myslim Murrizi kërkon falje publike (VIDEO)

TIRANË- Nënkryetari i Kuvendit Myslim Murrizi ka dalë sot në  një deklaratë për mediat ku ka reaguar lidhur me gjuhën e përdorur në rrjetet sociale.  Murrizi e cilësoi një qytetar si 'Down' gjatë debatit në një koment në faqen e tij zyrtare.

Gjatë deklaratës Murrizi kërkoi falje për gjuhën e përdorur.

“Unë ndjej keqardhje dhe përgjegjësi për lëndimin që i kam shkaktuar, ndaj jam sot para medieve për të kërkuar falje për të gjithë të indinjuarit nga komunikimi im në Facebook. Dhe për t’i garantuar ata se si deputet do të kenë mbështetjen time të përhershme”, tha deputeti.

Fondacioni ”Down Syndrome Albania“ protestoi pasditen e djeshme para kuvendit pak para nisjes së sesionit të ri parlamentar.

Me pankarta në duar me mbishkrimet 'Kërko falje dhe jep dorëheqjen, luftoni injorancën tuaj, edhe unë kam ndjenja dhe dashuroj!! Edhe ti, apo jo?

Sindroma Doën nuk është sëmundje" protestës iu bashkua edhe këngëtari i njohur Landi Hysi i grupit “West Side Family”, por edhe personazhe të tjerë

/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Pano: 03/09/2019 20:30

  Packa se c'mund te mendojm per Murrizin, eshte per tu pergezuar fakti qe kerkoi falje publike. Nuk kujtoj ndonje politikan shqiptare ta kete bere nje gje te till edhe kur kemi pasur bulevarde te vaditura me gjak.

  Përgjigju
 • Rusi: 03/09/2019 17:38

  Po pse mo Murriz tani qe kerkove falje s'do jen e me dawn. Bej c'te duash ata brenge dhe peshe per komunitetin mbeten

  Përgjigju
 • PIPI: 03/09/2019 13:55

  Ja, kaq ishte. Te lumte nuk po te themi, sepse thjesht korrigjove gabimin. Here tjeter me mend ne koke si flisni ne publik (por edhe me shume ne biseda private) qe te edukohet i cike populllata diskriminuese dhe e prapambetur.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A mendoni se strukturat shtetërore i kanë kapacitetet për të përballuar stinën e përmbytjeve?×

Lajmi i fundit

John

Putin: Njerëzit e vaksinuar me Sputnik nuk duhet të privohen nga e drejta për të udhëtuar