Përmbyset anija me peshë 3 mijë ton në portin skocez, 35 të plagosur (VIDEO)

Përmbyset anija me peshë 3 mijë ton në portin skocez, 35 të plagosur (VIDEO)

Incidenti i anijes në portin skocez

SKOCI- Një anije është  përmbysur në portin e Edinburg të Skocisë, duke lënduar 35 persona, raporton BBC

 Anija e madhe e ulur në tokë të thatë lëvizi nga vendi dhe u përmbys në një kantier detar të Edinburgut.

Incidenti i madh u deklarua pasi anija kërkimore Petrel u zhvendos nga vendi i saj në një tokë të thatë. Pasagjerëve u është kërkuar të mos marrin pjesë në A&E në Infermierinë Mbretërore të Edinburgh (ERI) përveç nëse është një emergjencë. Fotot e postuara në rrjetet sociale tregonin se anija 3000 tonësh, e cila është në pronësi të Marinës amerikane.

Në vendngjarje janë dërguar pesë autoambulanca, një ambulancë ajrore, tre ekipe traumatike, një ekip i operacioneve speciale, tre njësi të ndihmës së shpejtë mjekësore dhe një automjet transportues pacientësh.

Anija është e gjatë 76 m dhe me peshë 3000 ton.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Arrestohet Dako, Po i përmbush SPAK pritshmëritë në luftën ndaj korrupsionit?×

Lajmi i fundit

 Washington Post: SHBA kishte informacione mbi planet e ukrainasve për të sulmuar gazsjellësin ‘Nord Stream’

Washington Post: SHBA kishte informacione mbi planet e ukrainasve për të sulmuar gazsjellësin ‘Nord Stream’