Pitalka ramazani/ Simite të buta si pambuk mbushur me djathë e vezë nga zonja Albana

Pitalka Ramazani

Përbërësit:

  • Miell
  • Maja
  • Kripë
  • Vezë
  • Djathë / gjizë
  • Pak gjalpë
  • Fara susami

Përgatitja:

Përgatisim brumin me miell, maja, kripë dhe e lëmë në një vend të ngrohtë që të  dyfishohet për 1-2 orë. E vendosim më pas brumin në tryezën e punës të spërkatur mirë me miell. E ndajmë në kuleçë, i hollojmë dhe i vendosim në tepsi të lyer me yndyrë, i mbulojmë dhe i lëmë të qëndrojnë në vend të ngrohtë edhe 20 minuta. Ndërkohë rrahim vezët dhe shtojmë djathin e grirë. Mbushim pitalkat me nga 2-3 lugë vezë dhe djathë, hedhim fara susami dhe i vendosim të piqen në furrë të nxehtë në temperaturën 200 gradë Celsius për 15 minuta. Pitalkat i shërbejmë të nxehta, sipas dëshirës mund t'i shtojmë dhe kima me mish të grirë me qepë ose suxhuk/salçiçe pule.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Sa i përhapur është korrupsioni në Shqipëri?×

Lajmi i fundit

‘Mashtrues je…’, fansat i përmendin Bes Kallakun gjatë koncertit, Xhensila Myrtezaj thumbon aktorin: Xhelozon ëëë? (VIDEO)

‘Mashtrues je…’, fansat i përmendin Bes Kallakun gjatë koncertit, Xhensila Myrtezaj thumbon aktorin: Xhelozon ëëë? (VIDEO)