Po bënin alpinizëm, rrëshqasin nga dëbora 4 alpinistë serb që po kalonin nga Valbona në Theth! Njëri transportohet drejt QSUT (VIDEO)

Katër alpinistë serb kanë rrëshqitur nw malin e Jezercws gjatë kalimit nga Valbona në Theth, duke marrë lëndime në trup. Për shkak të terrenit të vështirë, është dashur ndërhyrja e Forcave të Armatosura, të cilat kanë mbërritur në vendngjarje menjëherë me efektivët e Forcës Ajrore, me dy helikopterët.

Një prej të plagosurve është transportuar drejt QSUT-së dhe raportohet se ndodhet nën kujdesin e mjekëve jashtë rrezikut për jetën, ndërsa 3 të tjerët fatmirësisht nuk kanë pasur asnjë lëndim. Në operacionin e kërkim-shpëtimit u angazhuan 50 forca policore nga Komisariati i Policisë Tropojë, Njësia Alpine e Reneas,  forcat ajrore të Ministrisë së Mbrojtjes dhe një ekip mjekësor i Ministrisë së Shëndetësisë.

Për shkak të terrenit shumë të vështirë malor dhe me dëborë, Policia e Shtetit ka kërkuar ndihmën e Ministrisë së Mbrojtjes, për të dërguar një helikopter, për ta transportuar turistin drejt spitalit, në Tiranë.

Ai ishte duke eksploruar zonën e Valbonës, kur kishte rënë nga një lartësi dhe kishte dëmtuar këmbën. 

/LR/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Toni: 26/03/2023 15:14

  Bravo. Dy helikoptere ne ajer, te pakten 10 mije euro dem se ju tek te kalojne Thethin pa shkrire bora akoma. Sherbimet mjekesore per te huajt duhet te behen me pagese.

  Përgjigju
  • Dakord: 26/03/2023 20:09

   Me pagese jane se vijne te siguruar dhe paguan kompania e sigurimeve

 • Sondazhi i ditës:

  EURO 2024/ Fillojnë ndeshjet e fundit, a mendoni se Shqipëria kalon grupin?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Armand Duka: Duhet të jemi krenarë për Kombëtaren, u dhamë bukuri tribunave

Euro 2024/ Armand Duka: Duhet të jemi krenarë për Kombëtaren, u dhamë bukuri tribunave