'Policia dhunë ndaj studentëve', Lleshaj në Komisionin e Medias: Nuk i komentoj videot, s'kam ardhur për të parë film

Mbledhja e sotme e Komisionit të Medias dhe Edukimit është shoqëruar nga tensione dhe replika, kryesisht kur u diskutua përfshirja e forcave policore në ambjentet e fakulteteve përgjatë protestës studentore. Kryetarja e Komisionit, Albana Vokshi akuzoi Policinë e Shtetit për ushtrim dhune të paprecedentë, ndërkohë që, ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj e ka mohuar këtë akuzë.

Lleshaj është shprehur se nuk është dhënë asnjë lloj urdhri për ushtrim dhune, por përkundrazi. Sipas tij janë angazhuar 5634 policë në të gjithë vendin që kanë shërbyer që protestat të shkojnë mirë. "Protestat kanë shkuar shumë mirë, ky është konkluzioni. Kemi pasur pothuajse 0 incidente pasi duhet të merrni parasysh që kanë qenë protesta të shtrira gjatë gjithë vendit", është shprehur Lleshaj. 

Teksa iu treguan disa pamje të regjistruara gjatë konfrontimeve policë-studentë në ambientet e Fakultetit të Ekonomisë, Lleshaj u shpreh: "Nuk i komentoj videot, qofshin ato të bukura apo të shëmtuara. Unë nuk kam ardhur të bëj mësim ketu, nuk kam ardhur për të parë film këtu."

Ai cilësoi më tej se ndërhyrja e Policisë së Shtetit në protestën e zhvilluar brenda ambienteve të Fakultetit Ekonomik është bërë me qëllimin për penguar dhunën, që sipas tij është agravuar nga persona të njëjtë.

"Janë konstatuar tentativa të personave të caktuar për të marrë peng protestat, për të kycur universitetet, për t'u vendosur zinxhirët. Madje edhe kur një fakultet mësimi u spostua në një gjimnaz të Tiranës, edhe aty u bllokuan dyert me qëllimin për të penguar studentë të futeshin në orët mësimore. Janë konstatuar se janë të njëjtat emra, kjo tregon që incidentet janë të provokuara", u shpreh Lleshaj duke shtuar se deri më tani nuk rezulton asnjë kallëzim që të jetë referuar në polici apo prokurori për dhunë të ushtruar nga policët.

//Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Ops: 07/02/2019 07:45

  Minister me idjot me ska, Ku je zoti xhafa dhe zoti olldashi , ju keni qen ministrat me te afte qe ka pas shqiperia.

  Përgjigju
 • Gafurri: 07/02/2019 02:53

  KRICI # 3 I RAMES NUK DON TE SHIKOJE FILMA PERGJIGJE E BUKUR BURRACAKU

  Përgjigju
 • Faik Konica: 07/02/2019 00:27

  Deputetja vogelushe i thote ministrit do te zvarris.

  Përgjigju
 • Tata: 06/02/2019 15:20

  Kur policija E BURR VOKSHIT vrau kater vete dhe plogosi qindra te tjere ne kryeqytetin e Shqiptareve ne mes bulevardit diten per djell ku ishit ju BURRI VOKSHI APO ISHE MBI TANK se mbiemri juaj ka lavdi per Tiranen .po fytyra jote BURRI ska ludhje me ate figure legjendare . BURRI VOKSHI PSE NUK E KRITIKOVE APO SU DISTANCOVE NGA KY AKT KRIMINAL APO DUHET LUFTE ME PLUMBA QE TI TEMOS FOLEDH .NDERSA KUR SHPERDAHEN MILITANTET TUAJ NEPER UNIVERDITETE ASHT KRIM TI NGRE ZERIN BURRI VOKSHI .PRA PER DUHET GJAK QE TE HESHTESH DHE VENDOSJE RREGULLI QE FOLEDH SY DACJA E P.D.BURRI VOKSHI .

  Përgjigju
 • I presekutuari: 06/02/2019 14:34

  Si tturren si hiena kundra ministrit lleshaj . Me ne krye hyenen Albana vokshi shum turp . Dhe duan pushtet po ju nuk duroheni ne opozite ejo me ne pushtet.harruat qe Azem hajdarin me te presekutuarit i rrahet me shkop gome !o zot kurre mos paqi pushtet jeshtu si bani ju ?kur ka ngel PD tek ju ?

  Përgjigju
  • raul: 07/02/2019 08:26

   kjo vogelushja me shkolle te mesme dhe mesatare 6 njihet vetem per kontributin qe ka dhene ne haremin veror te Jales dhe per kakarisjet ne parlament duke dhe para 140 veteve me dick ne dore bashke me surratufon Floida. Kjo eshte promovuar 17 vjece per ne parlament dhe nuk e kuptojme cfare vlerash ka kjo tyryfycke qe di vetem te llape dhe te lexoje deklarata te shkruara ne zyren e Nafijes . kjo pra eshte niveli i parlamentit qe nje bibe me shkolle te mesme merret me reformen ne arsim dhe i kerkon llogari nje ministri me tre fakultete dhe me 3 gjuhete huaja , kur kjo sharebajge di vetem te kakarise

 • Sondazhi i ditës:

  Primaret e Berishës, a mendoni se do të jetë një proces i ndershëm?×

Lajmi i fundit

Përmbytje në Itali, mot i keq ‘pushton’ Siçilinë! Prezencë uji në disa shtëpi dhe dyqane në Messina! Makina bie në humnerë

Përmbytje në Itali, mot i keq ‘pushton’ Siçilinë! Prezencë uji në disa shtëpi dhe dyqane në Messina! Makina bie në humnerë